Законодателната парализа във Вашингтон заплашва да доведе до глобална данъчна война след като отделни държави започват да се настройват за вероятен провал на знаковото споразумение, променящо данъчния режим за най-едрите мултинационални компании. Със самоналожения краен срок 30 юни, преговарящите от над 140 страни по света са напът да “осъмнат” на 1 юли с приетия с посредничеството на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) текст на пакт за данъчно облагане на дигиталните компании, наречен “първи стълб” на реформата. Това на практика трябва да положи началото на дълго отлаганата процедура по ратифициране от отделните държави на сделката, целяща да преразпредели данъчните постъпления от годишни печалби за около 200 млрд. щ. долара в юрисдикциите, в които мултинационалните корпорации развиват дейност.
Преди началото на процеса по подписване обаче няколко държави, между които и Канада, се отделиха от “стадото” и започнаха да въвеждат едностранни данъчни ставки на големите технологични групи – подход, който глобалното споразумение трябваше да предотврати. Опасенията на дипломатите и на анализаторите са, че финалният пакет от подкрепените от ОИСР реформи, одобрени за първи път през 2021-а, ще се окаже мъртвороден, защото глобалната сделка изисква и ратификация от Съединените щати, за да влезе в сила. А това е почти непосилна за изпълнение задача за противоположните позиции във Вашингтон.
Международният данъчен пакт, на който яростно се противопоставят републиканците, изисква подкрепата на мнозинство от две трети в Сената, за да бъде одобрен. Участващо в преговорите лице твърди, че без подобен резултат споразумението “определено ще е мъртво”. “Ако САЩ не го ратифицират, това ще е Пирова победа”, защото “ще разполагаме с нещо, но то няма да влезе в сила”, посочва Алън Маклийн, който оглавява бизнесделата в данъчнаия комитет на ОИСР.
Участващите в преговорите държави подписаха мораториум през 2021-а, забраняващ данъчното облагане на цифровите услуги докато продължават международните дискусии. Това споразумение обаче изтича в края на юни. ОИСР се подготвя да пусне в обращение за подпис готовия текст на пакта във вечерните часове на 26 юни, пишело в документ, който са прочели репортери на “Файненшъл таймс”. За да влезе в сила обаче сделката ще трябва да бъде одобрена от законодателите на поне 30 държави, в които се намират централите на най-малко 60% от засегнатите грубо 100 корпорации. Това изискване не може да се изпълни без участието на американците.
Провалът се очаква да разпали данъчна война, защото отделните страни ще се оттеглят от международните преговори и ще въведат собствени данъци, въпреки заплахите от ответни действия на съединените щати. Американският финансов министър Джанет Йелън подкрепи глобалната данъчна реформа на ОИСР, но неотдавна даде да се разбере, че Вашингтон няма да ратифицила пакта без “твърда договореност” за задължително опростяване на правилата за ценообразуване на трансферите.
Предвид поредните предизвикателства, един от преговарящите твърди, че страните са навлезли в “критични дискусии” относно налагането на едностранни цифрови налози, включително и данъци, основаващи се на “съществуващо значително икономическо присъствие” на мултинационалните корпорации в отделните държави.
През миналата седмица Канада прие знаково законодателство за облагане на цифровите услуги на едрия бизнес. Кения и Нова Зеландия също са започнали процедури по въвеждането на такива данъци, които най-вече ще се отнасят за базирани в Съединените щати технологични компании.
Френският министър на финансите Брюно Льо Мер, който беше ключов играч в договарянето на глобалната данъчна сделка, призовава всички страни “да не пропиляват усилията за въвеждане в действие на окончателното споразумение”. И предупреждава, че ако няма такова, “европейците имат решение”.
Барбара Ангъс, която оглавява отдела за глобална данъчна политика на “Ърнст енд Янг”, посочва, че компаниите са поискали от фирмата й да проучи как отделните държави биха въвели подобни налози, за да се подготвят по-добре за потенциална “хаотична” околна среда. А Мегън Фънкхаусър от Съвета на информационно-технологичния сектор, твърди, че мениджърите на компаниите от бранша са разтревожени от “разпространението на едностранни мерки” по света. Лидерите на Г-7 пък увериха на 14 юни, че са “ангажирани” да приключат работата в ОИСР до края на месеца.