Италианският премиер Джорджия Мелони разкритикува подходите и методите за формиране на новия състав на Европейската комисия с разпределението на постовете в нея, без да се вземат предвид резултатите от гласуването за Европейски парламент.
„Не съм изненадана, че определен подход се появи преди, по време и след предизборната кампания, но никой, който наистина вярва в демокрацията, не може да приеме, че позициите започнаха да се разпределят още преди гласуването“, отбеляза Мелони, говорейки в долната камара на парламента преди срещата на върха на ЕС, на която трябва да бъдат одобрени кандидатите за ключови позиции в ръководството на общността.
„Някой си помисли, че няма нужда да се говори с определени политически сили“, продължи тя. „Но днес сме свидетели на нов сценарий, при който логиката, според която една част решава за всички, надделя над консенсуса. Осъждам такова изключително, негласно споразумение от името на италианското правителство и не възнамерявам да го споделям“, коментира Мелони.
Срещата на върха на ЕС на 27-28 юни ще бъде посветена на назначения на ръководни позиции в ЕС
и обсъждане на стратегическия курс на общността за следващите пет години.
По-рано европейски източници вече съобщиха, че има споразумение между страните от ЕС как ще бъдат разпределени ключовите постове в институциите на ЕС за 2025-2029 година. Урсула фон дер Лайен ще остане начело на Европейската комисия, бившият португалски премиер Антонио Коща ще замени Шарл Мишел начело на Европейския съвет, а естонският премиер Кая Калас ще заеме мястото на Жозеп Борел като върховен представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност .
Като част от това споразумение беше разпределен постът генерален секретар на НАТО, на който Йенс Столтенберг ще бъде заменен от нидерландския премиер Марк Рюте.
Италианските медии посочват, че
Италия на практика е била изключена от обсъждането на „пълния пакет“,
който беше одобрен от лидерите на Франция, Германия, Испания, Полша и Гърция. Известно е, че Мелони, която оглавява Европейските консерватори, които станаха третата по големина група в Европейския парламент, е изразила някои съмнения. В резултат на това беше решено „да се направи без нейния глас“.
Освен това този пакет беше подкрепен от лидера на партията Forza Italia, външен министър и вицепремиер Антонио Таяни, който е част от управляващата коалиция на Мелони, който е част от Европейската народна партия, която по-специално одобри фон дер Лайен за втори мандат.
В същото време вторият съюзник на Мелони в коалицията –
лидерът на партията „Лига“ Матео Салвини, винаги е бил категорично против германката.
Италия настоява за поста на комисар в Европейската комисия със значителен ресор и заместник-председател. Най-вероятно искането на Рим ще бъде удовлетворено чрез одобряване на кандидатурата на настоящия министър по европейските въпроси Рафаеле Фито, посочват дипломатически източници.