Най-големите 31 банки са издържали стрес тестовете на Федералния резерв

Най-големите 31 банки са издържали стрес тестовете на Федералния резерв

Федералният резерв обяви на 26 юни, че най-големите банки, които работят в Съединените щати, ще са в състояние да устоят на сценария на екстремна рецесия и същевременно да съхранят способността си да отпускат заеми на индивидуални потребители и на компании. Всяка от подложените на тазгодишните стрес тестове 31 банки са преминали успешно “изпитите” и са доказали, че ще могат да поемат загубите и да запазят по-високи капиталови равнища от минималните регулаторни изисквания.

Най-тежкият сценарий за кредитните институции е предполага,че безработицата ще скочи до 10%, стойностите на търговските недвижими имоти ще потънат с 40%, а цените на жилищата ще паднат с 36 процента.

“Тазгодишните резултати показват, че при стресовия сценарий големите кредитори ще могат да поемат хипотетични загуби за общо 685 млрд. щ. долара и въпреки това ще имат по-високи капиталови равнища от изискванията на регулаторите”, посочва в официалното изявление на Федералния резерв заместник председателят по надзора Майкъл Бар. Той допълва, че “това е добра новина и доказва колко полезно е било акумулирането на допълнителен капитал от банките през последните години”.

Стрес тестовете на щатската централна банка са годишен ритуал, който принуждава едрите кредитни институции да поддържат адекватни капиталови буфери за лоши заеми и определя размера на обратните изкупувания на акции и на дивидентите. В тазгодишните изпити са били включени гигантите от Уолстрийт “Джей Пи Моргън Чейз” и “Голдмън Сакс”, компании за кредитни карти, между които “Америкън експрес”, и регионални кредитори. Европейската централна банка също тества редовно най-големите институции на еврозната, които са под нейния надзор.

Въпреки че нито един от участниците “не се е препънал” на тазгодишните проверки, които са включвали почти същите допускания както в теста през 2023-а, общото капиталово равнище на групата е намаляло с 2.8% след справянето с потенциалните препятствия, което е по-дълбок от миналогодишния спад. Това се дължи основно на по-големите размери на заемите по кредитни карти и на по-големите количества корпоративни облигации, които са били преоценени. Кредитните маржове също са били свити в сравнение с миналогодишните, посочва Федералният резерв.

В тази връзка Бар коментира, че “стрес тестовете са потвърдили, че има области, които трябва да бъдат наблюдавани”, защото “финансовата система и рисковете й винаги еволюират, а Великата депресия е показала цената на недоброто познаване на променящите се заплахи”.

Американската централна банка е направила и т. нар. “проучвателен анализ” на стреса на финансирането и на срив на търговията, отнасящ се само за осем банки. В тази проверка компаниите са успели да предотвратят катастрофа въпреки внезапния ръст на цената на депозитите в комбинация с рецесия. В сценарий, при които пет големи хеджингови фонда ще колабират, големите банки ще загубят между 70 и 85 млрд. щ. долара. Заключението на Федералния резерв: “резултатите показват, че макар тези кредитори да имат вложения в хеджинговите фондове, те могат да устоят на различни типове търговски шокове”.

Банките трябва да започнат да обявяват последните си планове за обратно изкупуване на акции на 28 юни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст