“Бритиш петролиум” спира наемането на нови служители и поставя на пауза плановете си за възобновяема енергия

Бритиш петролиум ще инвестира 1.5 млрд. долара в Египет

“Бритиш петролиум” обяви, че този ход се дължи главно на нарастващото недоволство сред инвеститорите относно стратегията на компанията за преход към зелена енергия.

“Бритиш петролиум”, която постигна значителни успехи в областта на възобновяемата енергия, наскоро обяви, че ще ограничи плановете си за устойчива енергия, като през обозримото бъдеще ще се преориентира към петрола и газа.

Компанията също така обяви, че няма да наема нови служители, както и временно ще преустанови новите офшорни вятърни проекти.

Това се дължи главно на нарастващата тревожност и недоволство на инвеститорите относно големите планове на петролния гигант да инвестира в проекти за възобновяема енергия, които изискват значителни капиталови разходи. Смята се, че е малко вероятно те да генерират големи печалби през следващите няколко години, предвид необходимото време за стартиране на проектите.

Текущите планове, подкрепени от настоящия главен изпълнителен директор на “Бритиш петролиум” Мъри Очинклос, са в рязък контраст с програмата, следвана от предишния главен изпълнителен директор Бернард Луни, чиято стратегия за по-бърз енергиен преход беше приветствана от природосъобразните потребители и инвеститори по негово време.

Печалбите от петрол и газ, които се повишиха рязко след войната в Украйна, не обезсърчиха повечето инвеститори и донесоха големи печалби на “Бритиш петролиум”. Компанията обяви, че ще инвестира повече в проекти за добив на петрол и газ, особено в САЩ и Мексиканския залив.

Тези решения може да се приемат добре от инвеститорите в краткосрочен план, но могат да създадат дългосрочни проблеми за бизнеса. С отстъплението от екологичните си обещания, “Бритиш петролиум” рискува да разгневи регулаторите и широката общественост.

“Бритиш петролиум” не е единствената голяма петролна и газова компания, която обяви, че ще се върне към основния си бизнес с изкопаеми горива, в създалата се икономическа и инвестиционна ситуация. Миналата година “Шел” също се оттегли от проекти за нисковъглеродни и възобновяема енергия.

Компаниите за възобновяема енергия като Statkraft разкриха, че повишените разходи и падащите цени на електроенергията ги принуждават да ограничат и дори да се откажат от някои проекти за слънчева и вятърна енергия.

Финансовата устойчивост на проектите е затруднена от повишаването на лихвите по кредитирането и от дългосрочната възвращаемост на инвестициите за възобновяема енергия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст