От КЕВР са против разделянето на комисията на две – с отделна част само за ВиК услугите

КЕВР, денят по диагонал, Иван Иванов - КЕВР

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) при решение днес (28 юни), с което одобри становище по проекта на Закон за водоснабдяването и канализацията (ЗВиК).

Той е публикуван на интернет страницата на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и на Портала за обществени консултации на 10 юни 2024 година.

Това е четвъртият проект на Закона за ВиК, който Министерският съвет публикува за обществено
обсъждане, след предходните проекти от 2020 г., 2022 г. и 2023 година. От КЕВР не приемат заложеното в този четвърти вариант разделяне на комисията на две с цел обособяването на нова
Комисия за регулиране на ВиК услугите. Смятат, че това е необосновано.

Освен това от КЕВР са недоволни, че в този нов законопроект по никакъв начин не са отразени техните предходни критични бележки по предишните три варианта.

По отношение на разделянето на комисията, от КЕВР подчертават, че от МРРБ не са представили мотиви, които да налагат подобна трансформация.

Те добавят и че към момента не са констатирани никакви проблеми или препятствия при осъществяването на функциите на КЕВР в различните сектори в рамките на една административна структура.

Освен това от КЕВР са провели работни срещи с представители на Европейската комисия, отговарящи за изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България и те ги успокоили, че никой в Брюксел не очаква разделяне на КЕВР, а подобряване на нормативните и регулаторни изисквания – нещо, което може да се постигне чрез изменения и допълнения на Закона за регулиране на ВиК услугите.

На фона на тези уточнения от КЕВР обръщат внимание, че в този четвърти проект на ЗВиК за първи път са представени норми, представящи конкретния подход за предложеното разделяне.

Извършеният преглед на предложените текстове обаче показва, че те са неясни и противоречиви и ще породят значителни проблеми при тяхното прилагане.

От КЕВР предупреждават и че ще възникнат съществени рискове пред бъдещата работа на двете комисии, с което ще се застраши не само регулирането на ВиК сектора, но и на дейностите в сектор Енергетика.

В предложения нов проект на ЗВиК отново няма анализ на прилагането на съществуващото законодателство, респективно не е представена адекватна визия за цялостното бъдещо развитие на ВиК сектора в Република България.

С него не се осигурява изпълнението на решението на Народното събрание от 13.12.2019 г., изискванията на Националния план за възстановяване и устойчивост, както и на новите изисквания на ЕС, отразени в новите директиви за питейни и отпадъчни води.

От КЕВР обръщат внимание, че ако се продължи процедурата по приемане на нов закон, вместо предложеното изменение на действащите нормативни актове, то задължително техните препоръки трябва да бъдат взети предвид. Освен това предупреждават, че ще е необходим и сериозен обществен дебат за ролята и отговорностите на основните участници във ВиК сектора – независимия регулатор на качеството и цените на ВиК услугите, собствениците на публичните ВиК системи и възложители по договор, ВиК операторите и техните собственици (принципали).

От КЕВР смятат, че тъй като до момента подобно обсъждане не е проведено, то това е знак, че от МРРБ просто нямат желание да го направят, защото тъкмо това е министерството, на което е вменен ангажиментът за осъществяване на държавната политика в отрасъла водоснабдяване и канализация.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да се забрани използването на телефоните в училищата?

Подкаст