FATF извади Турция и Ямайка, включи Монако и Венецуела и остави България в “сивия списък”

FATF извади Турция и Ямайка, включи Монако и Венецуела и остави България в "сивия списък"

Международната организация за борба с прането на пари FATF изключи на 28 юни Турция и Ямайка от “сивия списък” на страните под налюдение, остави България в него и включи Монако и Венецуела. Турция и Ямайка отпадат защото са постигнали значителен напредък в контрола на сделките по изпирането на мръсни пари.

Оценките на FATF са процес на цялостна партньорска проверка, която определя доколко отделните държави отговарят на интернационалните стандарти срещу прането на мръсни пари и борбата срещу финансирането на тероризма. Те включват и изучаване на ефективността на правните, регулаторните и оперативните рамки на страните. Оценките съдържат и препоръки за подобряване на мерките за превенция на финансови престъпления.

В “сивия списък” попадат държави, които изискват специално наблюдение заради съмнения за пране на пари и финансиране на терористи.

Включването на Турция в него през октомври 2021-а се дължеше на неадекватен надзор на сектори като недвижимите имоти и банковите услуги, и на невъзможността на страната да предотврати финансирането на групи като Ислямска държава и Ал Кайда.

Решението от 28 юни южнта ни съседка да бъде извадена от списъка за специално наблюдение произтича от поредицата срещи между представители на FATF и турските власти, на които е постигнат значителен напредък в борбата срещу прането на мръсни пари и финансирането на терористични действия. В официалното изявление на организацията се изтъкват значителните подобрения, направени от Анкара в тези области, които са допринесли за по-стабилен финансов режим.

Турските власти приветстваха решението като значително “излъскване” на икономическия имидж на страната и потенциален магнит за инвестиции. Прценката е, че този акт ще повиши доверието на инвеститорите и ще има положителен ефект както върху финансовия сектор, така и за по-широкото стопанство. Не закъсня и пазарната реакция – турската лира се засили слабо към щатския долар, а основният борсов индекс на Истанбул поскъпна с 0.5 процента. Умереният ентусиазъм предполага, че решението е било очаквано от инвеститорите и от пазарните анализатори.

Множество проучвания отчитат ръст на чуждестранните директни инветиции (FDI) в държавите, които излизат от сивия списък заради по-ниския риск за финансовите операции в тях – ефект, на който се надява и Анкара. Предизвикателствата пред турското стопанство обаче са значителни. Размерът на влезлите в страната FDI рез първото тримесечие е бил 1.5 млрд. щ. долара, което е спад от 52% в сравнение със средната тримесечна стойност на потоците през предишните три години. Следователно, правителствената стратегия за реформиране на икономиката трябва да вземе предвид тази редукция и да съхрани стабилността и доверието на международните инвеститори.

FATF изключи Турция и Ямайка от сивия списък, но в него попаднаха Монако и Венецуела.

Случаят с Монако е особено показателен, защото показва готовността на организацията да взема мерки срещу финансовите престъпления в целия свят. Оттук нататък и за двата нови члена на списъка ще е необходим устойчив напредък в икономическите реформи и финансов надзор за постигане на дългосрочна стабилност и спазване на правилата.

Монако от години е в полезрението на финансовите “полицаи” заради наплива от милионери и милиардери, привлечени от липсата на данъчно облагане на доходите и на личните състояния. Изседването на FATF констатира, че въпреки постигнатия значителен успех от 2022-а насам, княжеството все още има стратегически пропуски в усилията си да се пребори с прането на мръсни пари и с финансирането на тероризма. Преди него критики дойдоха и от аналогичния европейски орган за справяне с тези престъпления (AMLA), довели до промени в структурата на финансовия надзор на страната.

Правителството на Монако изрази готовност да премахне тези пропуски, като целта му е страната да бъде извадено от сивия списък в рамките на планираните крайни срокове. Необходими са бързи и категорични действия, защото присъствието в този списък вероятно ще навреди на икономиката на княжеството, доколкото то ще бъде обект на по-прецизен регулаторен контрол и някои инвеститори могат да се изтеглят, за да не попаднат под лупа.

През 2022-а Обединените арабски емирства попаднаха в сивия списък на FATF, което принуди официалните им представители да включат с приоритет осъществяването на необходимите реформи. През февруари тази година ОАЕ бяха извадени от него след взетите мерки за справяне с финансовите нарушения, включително след като позволиха на други държави да екстрадират по-лесно лица, обвинени в престъпления на “белите якички”.

Решението за Венецуела ще увеличи препятствията пред нея заради наложените санкции и ограничения във финансовия сектор и на цялото стопанство. Вашингтон и Брюксел са сред държавите, санкционирали Каракас заради корупция, криминална дейност и антидемократични мерки.

FATF е основана през 1989 г. по инициатива на Г-7 и в момента в нея членуват грубо 40 държави, включително Съединените щати и Китай, Европейският съюз и Съветът за сътрудничество в Персийския залив.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст