Европейската комисия е одобрила плановете на България да отпусне на пощенския оператор “Български пощи” помощ за преструктуриране в размер до 50 млн. лева (25,51 милиона евро).
Мярката ще позволи на дружеството да възстанови дългосрочната си жизнеспособност, като същевременно се сведе до минимум нарушаването на конкуренцията, уточняват от пресцентъра на Европейската комисия.
Оттам припомнят, че “Български пощи” получи заем през май 2023 г., който бе за оздравяване. Той бе отпуснат от Министерски съвет и бе в размер на приблизително 26.5 милиона евро (50 милиона лева). И той бе одобрен от Европейската комисия съгласно правилата на ЕС за държавната помощ.
На 21 декември 2023 г. България уведоми Комисията за помощ за преструктуриране под формата на преобразуване в собствен капитал на заема за оздравяване в подкрепа на план за преструктуриране на “Български пощи”.
Планът за преструктуриране съдържа пакет от мерки за рационализиране на дейността на “Български пощи”, оптимизиране на неговата мрежа и намаляване на разходите.
“Български пощи” ще разработва или предоставя услуги като телемедицина или администрация чрез своята повсеместна мрежа от името на други публични субекти, като по този начин ще се увеличи достъпът до тези услуги за гражданите в отдалечени райони, които иначе не са добре обслужвани.
Европейската комисията оценява положително мерките за преструктуриране, отбелязвайки, че те са насочени към преодоляване на проблемите, причинили финансови затруднения на “Български пощи”, по-специално предприятието ще инвестира в модернизиране и оптимизиране на своята мрежа и така ще намали разходите за персонал, като същевременно ще намали зависимостта си от свиващия се пазар на пощенски пратки чрез нови дейности и услуги, предоставяни в пощенските станции.
Мерките са пропорционални, тъй като “Български пощи” участва със собствен принос към разходите за преструктуриране в размер на около 26.78 милиона евро (52.49 милиона лева) под формата на банкови заеми, спестявания от лихви и финансиране на проекти.
Помощта е придружена от предпазни мерки за ограничаване на нарушаването на конкуренцията на единния пазар. Въз основа на тях Европейската комисия стига до заключението, че българските мерки са в съответствие с правилата на ЕС за държавната помощ.