По време на визитата си в Киев унгарският премиер Виктор Орбан призова украинския президент Володимир Зеленски да разгледа възможността за бързо прекратяване на огъня, което може да ускори мирните преговори. Орбан заяви на съвместна пресконференция със Зеленски , че Будапеща желае по-добри двустранни отношения с Киев и е готова да участва в модернизацията на украинската икономика, предаде Ройтерс.
Унгарският премиер оцени украинските мирни инициативи, но настоя Зеленски да работи за прекратяване на огъня, за да се улеснят преговорите за мир. Той изрази желание за подобряване на отношенията с Украйна и подписване на широкообхватно двустранно споразумение за сътрудничество.
Зеленски подчерта значението на справедливия мир в Украйна и заяви, че посещението на Орбан илюстрира общите европейски приоритети. Той помоли унгарския премиер да запази европейската военна помощ за Украйна, като подчерта значението на тази подкрепа за защитата на Украйна от руския терор.
“За всички нас в Европа е много важно също европейската подкрепа за Украйна да остане на достатъчно ниво, включително и защитата ни от руския терор”, каза украинският държавен глава на пресконференцията при посещението в Киев на известния с близостта си с Москва унгарския премиер, чиято страна на 1 юли пое ротационното председателство на Съвета на ЕС.