Китай разработвал бойни дронове за Русия, твърдят партньори на САЩ

Китай разработвал бойни дронове за Русия, твърдят партньори на САЩ

Китайски и руски компании разработват бойни дронове, подобни на иранските, които се използват в Украйна, твърдят официални представители на Европейския съюз, запознати с въпроса. Което показва, че Пекин вероятно се доближава до решение да доставя смъртоносни оръжия, въпреки предупрежденията на Запада.

Въпросните компании са провели преговори през 2023-а да си сътрудничат за производството на аналогични на иранските дронове „Шахед“ и са започнали да тестват тяхна версия през тази година, подготвяйки доставки за Русия, твърдят пожелалите анонимност добре информирани източници. Китайските безпилотни летателни средства тепърва щели да се използват в Украйна, допълват те.

Предоставянето на бойни дронове на Русия ще е стъпка, задълбочаваща китайската подкрепа за Кремъл, въпреки нееднократните предупреждения на Вашингтон и приятели. Китайският президент Си Дзинпин се опитва да се представи като неутрална страна във военния конфликт, въпреки че официални западни източници твърдят, че Пекин осигурява компоненти и друга помощ на руските войски. Същевременно, американски високопоставени лица посочват, че Китай не доставя директно оръжия и боеприпаси на Москва – нещо, което би предизвикало безпрецедентна ескалация и почти сигурно би довела до по-драстични ответни наказателни мерки, каквито са санкциите, срещу второто по големина световно стопанство.

Някои държави са убедени, че предоставянето на бойни дронове на Русия би пресякло червената линия. Американската оценка е, че Пекин претегля дали да изпрати напълно готови безпилотни летателни средства, като междувременно снабдява руската страна с отделни части и устройства, които могат да се сглобят в бойни дронове. Вашингтон все още не е достигнал до заключение, че китайците изпращат смъртоносни оръжия на Кремъл.

Говорителят на китайското посолство в Съединените щати пък е категоричен, че Китай не доставя оръжия на нито една от страните в украинския конфликт и контролира стриктно износа на стоки с двойна употреба.

Русия е използвала хиляди дронове „Шахед“ срещу Украйна от началото на войната и дори е построила завод за масово производство на разработената от Иран технология, която е сравнително евтина за изпълнение, но струва скъпо на отбраняващите се от нея. Кремъл обаче продължава да разчита на държави като Северна Корея и Иран за доставки, както и на Пекин за важни части и компоненти. Една от сериозните тревоги е, че Китай може да произведе подобен на „Шахед“ дрон, но с много по-широк обсег на действие от иранските и руските модели.

Добре информираните източници не посочват какъв точно безпилотен апарат разработват китайците, но техни уебсайтове от отбранителния сектор и някои медии съобщават, че страната работи по дрон камикадзе, наречен „Сънфлауър 200“, който изглеждал като иранския „Шахед 136“.

Агенция „Блумбърг“ информира през април, че Китай предоставя на Русия сателитни изображения за военни цели, микроелектроника и части за танкове, както и технологии, използвани за производството на оръжия. Месец по-късно британският министър на отбраната Грант Шапс предизвика разтогласия с Вашингтон с предположението, че Пекин работи по доставки на смъртоносни оръжия за Кремъл. Американският съветник по националната сигурност Джейк Съливан отговори, че Съединените щати нямат доказателства за подобни директни оръжейни доставки.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви на срещата на върха на Г-7, че Си Дзинпин му е дал дума, че няма да изпраща оръжия на Русия.

А НАТО е убеден, че може да покаже факти, че Китайската народна република вече не е неутрален играч и предупреждава Пекин за риска, ако подкрепи Москва в тази непредизвикана военна агресия, посочи на 2 юли постоянният представител на Съединените щати в алианса Джулиан Смит.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст