“Национален сбор” на Марин Льо Пен ще гони абсолютно мнозинство в последния кръг от изборите във Франция на 7 юли след като класираните на второ и трето място партии на първия тур правят всичко възможно да не я допуснат до властта. Центристката група на френския президент Еманюел Макрон и широкият ляв алианс “Нов народен фронт” са изтеглили кандидатите си от 215 балотажа с повече от двама претенденти, за да не допуснат разделяне на вота, от което биха спечелили единствено крайно десните, става ясно от преброяване на вестник “Монд”.
В отговор, “Национален сбор” търси съмишленици, които да й помогнат да спечели мнозинство в 577-членната долна камара на френския парламент. Това ще й даде възможност да осъществи програмата си, включваща изтегляне на предложената от правителството пенсионна реформа, намаление на ДДС и орязване на някои помощи за чужденците.
“Ще имаме абсолютно мнозинство”, уверява Жордан Бардела – “проекто-премиера” на политическата сила в интервю за “Фигаро”, публикувано на 3 юли. И допълва, че “единственият проект и единствената амбиция на всичките му съперници на тези избори е да го спрат да спечели”.
Бардела пояснява, че за да получи необходимите 289 места за абсолютно мнозинство в Народното събрание, е готов да се обърне към дясната партия “Републиканци”, които “не биха се чувствали удовлетворени да видят коалиция”, включваща Макрон и Жан-Люк Меланшон – лидер на крайнолявата “Непокорна Франция”, на власт. Някои републиканци, водени от Ерик Чиоти, вече са формирали алианс с “Национален сбор”.
Политическата сила на Льо Пен е единствената с реален шанс за абсолютно мнозинство, което означава, че ако това не се случи, ще има раздробен парламент. В него Макрон все още би могъл да диктува външната политика, но ще трябва да постигне компромис за премиер, който ще ръководи вътрешната политика.
По сметки на “Монд”, 132 кандидати от ляво и 83 от групата на Макрон са се изтеглили от балотажите, в които участват трима или четирима кандидати. Окончателната бройка ще бъде публикувана от Министерството на вътрешните работи на 3 юли.
Френският премиер Габриел Атал е коментирал за радио “Франс интер”, че “ако планът с изтеглянето на кандидатите успее, това ще е доказателство, че е възможно да се предотврати победа на крайно дясното крило”. А бившият френски премиер социалист Франсоа Оланд се безпокои, че рискът от абсолютно мнозинство на “Национален сбор” е “минимизиран, но не и предотвратен”.
Десетгодишните френски облигации поскъпнаха леко след най-успешния им от две седмици ден на търговия на 2 юли. Рисковата премия по отношение на сходните по срочност германски дългови книжа е почти непроменена след като приключи търговската сесия с най-тесния марж от 13 юни насам.
Засега второто по големина стопанство на еврозоната и единствената ядрена сила на Европейския съюз е по-близо от всякога до създаването на крайнодясно правителство за първи път от втората световна война.
Ако на втория кръг на вота на 7 юли Национален сбор” получи парламентарно мнозинство, Франция ще навлезе в непознати води, защото, макар и частично, ще бъде управлявана от политици, станали известни със симпатиите си към руския президент Владимир Путин, със заявки да разбият ЕС и да напуснат НАТО, както и с обявената война на мигрантите.
Въпреки че партията на Льо Пен смекчи част от най-острите си позиции, тя остава скептично настроена към основните позиции на западните политици. Тяхна победа на тези избори ще бъде мощна подкрепа за възможността й да спечели президентските избори във Франция през 2027 година.