Делото срещу обвиняемите за участие в организирана престъпна група под ръководството на бизнесмена Васил Божков ще се гледа в съдебна фаза по бързата процедура на съкратено съдебно следствие. Обвинените по разследването от 2020 г. общо 10 души начело с хазартния бос са вече и подсъдими за принуда, изнудване, длъжностни и данъчни престъпления, подкупи, подбудителство към убийство и пране на пари, при което нанесли вреди в размер на повече от половин милиард лева на държавния бюджет.
Подсъдими редом с Божков са съпругата му Елена и длъжностни лица от бившата Коисия по хазарта – Тодор Марков, Пламен Георгиев, Огнемир Митев, Йоана Чолакова, Борис Бекяров, Александър Тумпаров, Георги Попов и Александър Георгиев. Всички те са съгласни съдебното следствие да протече по междинния вариант съкратената процедура, при който не се провежда разпити на всички свидетели и вещи лица, а при постановяване на присъдата непосредствено се ползва съдържанието на съответните протоколи и експертни заключения от досъдебното производство.
Вторият вариант е още по-бърз, но при него подсъдимите трябва да признаят изцяло фактите по обвинителния акт, като се съгласят по тях изобщо да не се събират доказателства. Нещо, което Божков и останалите не приемат, тъй като смятат обвиненията за поръчкови. Бизнесменът каза още на отложеното предишно заседание, че ще иска делото да се гледа по първия вариант,, тъй като сред свидетелите имало чистачки, камериерки и негови служители отреди 10 години с незначителни показания.
Така от общо 300 свидетели по обвинителния акт пред Софийски градски съд ще бъдат разпитано само 15 души. Като граждански ищци са конституирани пострадалите от деянията на групата братя Боян и Цветомир Найденови, след чиито разкрития за разрив в бизнеса с Божков той беше ударен. Съдът не прие обаче за съвместно разглеждане гражданския иск на Министерството на финансите за близо 630 млн. лева към подсъдимите.
Според обвинението Божков е подбудител в съучастие със служители на Комисията по хазарта, които са нарушили служебните си задължения, като допуснали да не се таксуват и да не се събират в пълен размер дължими такси по Закона за хазарта в размер на близо 560 млн. лв. Спорът е как е трябвало да бъде облагана лотарията на Божков след 2015 г. – с 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра или с 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони. Божков е плащал такса върху комисионните, а разследващите твърдят обратното, като всяка от страните стой твърдо на своя прочит на закона.
В хода на разследването пък основният сюжет беше изнудван ли е хазартният бос от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и бившия финансов министър Владислав Горанов да връща “ресто под масата” 20% от печалбата на лотарията. Божков обяви публично, че е платил по тази линия такса “рекет” в размер на повече от 60 млн. лв., като по случая беше образувано отделно разследване. В крайна сметка прокуратурата го прекрати в края на миналата година, но не убеди никого в липсата на тлъстата корупционна схема. А Васил Божков е категоричен, че ударът срещу него е нареден от Борисов и Пеевски.