“Продължаваме промяната” – “Демократична България” и “Възраждане” са партньори в 50-ия парламент и има възможност тези две формации да водят разговори за третия мандат. Това обяви в ефира на БНТ депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов. Според него обаче опциите за съставяне на кабинет в рамките на 50-ото Народно събрание са изчерпани.
Митов прогнозира, че оттук нататък по поведението на политическите актьори извън ГЕРБ-СДС ще види какво всъщност се е целяло със саботажа при съставянето на техния кабинет.
“Аз наблюдавах в зала как “Възраждане” буквално изкомандва ПП-ДБ от другата страна”, посочи Митов. Той съжали, че в пленарната зала е нямало дебати за предложения състав на проектокабинета “Желязков”, в който той бе предложен за външен министър.
По отношение на случващото се в ДПС, Даниел Митов коментира, че в партиите има вътрешна динамика и тя не може да се прогнозира от тези, които са говорели, че кабинет със сигурност ще има и всичко било уредено между ДПС и ГЕРБ.
Митов бе категоричен, че твърденията за подобно обединение между ДПС и ГЕРБ, а още повече, че ДПС командва ГЕРБ, са митология и глупости.
Добави, че подобни митологии се разпространяват от хора, които не искат да ходят на избори, но именно те активно саботирали създаването на кабинета. Според Митов е голяма наивност ПП-ДБ да си мислят, че като се обявят за опозиция, ще могат да си върнат избиратели. Той обясни, че разочарованите от ПП-ДБ трудно биха гласували отново за тях, а тези, които са ги подкрепили на последните избори, те вече са преглътнали така наречената сглобка и са наясно, че трябва да се намират общи приоритети. Според Митов с категоричното си нежелание да водят преговори от ПП-ДБ вече разочаровали и тези хора, с чиято подкрепа са влезли в 50-ото Народно събрание и заради това някои започват да ги подозират, че работят за руските интереси.
В същото време Митов уверено заяви, че след проваления първи мандат ГЕРБ излизат в отлична кондиция и в техните редици има бойци, които знаят как България да бъде изведена от кризата. Митов обърна внимание, че при няколко предсрочни избори гласувалите им отреждат първо място, но преднината пред останалите не е достатъчна, за да могат да съставят самостоятелно правителство.