Традииционните батерии имат аноди и катоди, но новата разработка на Университета на Чикаго и Калифорнийския университет в Сан Диего няма анод. Това е първият успех на твърдотелната натриева батерия. Натрият е много по-разпространен елемент в сравнение с лития, което прави батериите, използващи натрий, по-привлекателни.
Анодно-свободните батерии премахват анодите и съхраняват йоните чрез електрохимично отлагане на алкални метали директно върху колектора на тока. Този подход позволява по-високо напрежение на клетката, по-ниска цена на клетката и увеличена енергийна плътност
Разбира се, има и недостатъци. По-специално, производството на батерии без анод с течни електролити може да е по-лесно, но течността образува твърди вещества, които възпрепятстват работата на батерията с времето. Новата батерия използва алуминиев прах като токосъбирач. Интересното е, че въпреки че е твърд, той тече по-скоро като течност. В комбинация с твърд електролит, батерията преобръща обичайната идея за твърд катод и течен електролит.
Винаги се интересуваме от нови технологии за батерии. Въпреки това, рядко ги виждаме широко разпространени. Може би изкуственият интелект ще има по-голям късмет в тяхното усъвършенстване.
Четете още на : LG предвижда революционен пробив в батериите до 2028 г., надминавайки Tesla.