През месец май индексът на продукцията в сектор „Строителство“ се повишава с 1.1% спрямо април. Данните са предварителни и сезонно изгладени, отбелязват от Националния статистически институт. Числата показват, че през март и април обаче имаше спад в сектора. През януари и февруари беше отчетено повишение в строителството.
Месечните индекси показват краткосрочните изменения на строителната продукция между два сравнявани периода. Тази информация може да се използва за анализ на текущото състояние на строителството в страната, както и за краткосрочни прогнози за бъдещото му развитие.
За изчисляване на индексите се използва получената информация за отработеното време в сектора от провежданото месечно извадково наблюдение на строителни предприятия, чиято продукция надхвърля 75% от общата продукция в страната.
Календарно изгладените данни показват
увеличение на строителната продукция и на годишна база – дори с 4.5%,
в сравнение с петия месец на 2023 година.
Принос за растежа през май спрямо април имат всички сегменти от сектора.
Най-голямо е повишението при специализираните строителни дейности – с 2.6 процента. При продукцията от сградно строителство има ръст с 0.6%, а при строителството на съоръжения – с 0.1 процента.
През април обаче имаше спад при строителството на сгради и на съоръжения. Специализираните строителни дейности обаче показаха ръст.
През май в сравнение със същия месец на 2023 г. е регистрирано повишение на продукцията при специализираните строителни дейности – с 10.7%, и при строителството на съоръжения – с 3.5 процента. При тези сегменти на годишна база имаше повишение и през януари, февруари, март и април.
При продукцията от сградно строителство не се наблюдава изменение, но през март и април беше отчетен спад на годишна база.

През май съставният показател „бизнес климат в строителството“ нараства с 4.8 пункта
(от 26.6% на 31.4%) в резултат на позитивните оценки и очаквания на строителните предприемачи за бизнес състоянието на предприятията. По-благоприятни са и прогнозите им относно строителната активност през следващите три месеца.
Същевременно обаче последната анкета регистрира увеличение на броя на клиентите със закъснения в плащанията.
Несигурната икономическа среда, недостигът на работна сила и цените на материалите продължават да бъдат основните пречки за развитието на бизнеса. В сравнение с април се отчита и засилване на негативното въздействие на фактора „конкуренция в бранша“.
По отношение на продажните цени в строителството очакванията на мениджърите са за запазване на тяхното равнище през следващите три месеца