Конгресмени републиканци притискат администрацията на президента Джо Байдън да предостави разузнавателни данни и анализи за инвестицията на “Майкрософт” на стойност 1.5 млрд. щ. долара в регистрираната в Обединените арабски емирства (ОАЕ) фирма за изкуствен интелект G42. Тревогите им произтичат от трансфера на чувствителна технология и от връзките на G42 с Китай.
В писмо до съветника по сигурността на Белия дом – Джей Съливан, законодателите Майкъл Макол и Джон Муленар са поискали брифинг за сделката преди тя да бъде одобрена. Макол е председател на комисията по външни работи на Камарата на представителите, а колегата му председателства комисията за модернизация на Конгреса. Републиканците подчертават колко са важни консултациите в законодателния орган, както и нуждата от подходящи правила за трансфера на технологии от изключително значение за Съединените щати. Те споделят и опасенията си от бързото разрастване на партньорството, липсата на информация за Конгреса и отсъствието на указания.
Американската администрация предлага нови експортни ограничения за много части от технологията за създаване на изкуствен интелект (AI), защото се страхува, че тя може да бъде използвана от неприятели. Щатските власти са наясно, че AI може да промени подхода към войната и към рарузнаването, поради което са се включили в конкурентна битка за спечелване на лидерската позиция в областта. Другото голямо притеснение на американците е, че ОАЕ и Китай имат силно сътрудничество в сферата на научноизследователската дейност.
В писмото си Макол и Муленар искат информация от Националния съвет по разузнаване по въпроса дали G42 има връзки с Китайската комунистическа партия, Народната освободителна армия или с някоя друга структура на китайския държавен апарат. Те подчертават, че оценката трябва да бъде направена преди по-нататъшното развитие на партньорството заради напредъка на Китай в използването на генеративен изкуствен интелект.
Законодателите изразяват и опасения относно технологичния трансфер и се позовават на историята на G42 в сферата на дигиталния назор. Фирмата е работила рамо до рамо с Huawei, която правителството на Съединените щати смята за инструмент за наблюдение, използван от китайските управляващи.
Републиканците се позовават и на отношенията между персонала на G42 и кибер фирмата на Емирствата DarkMatter. Предвид развиващите се отношения между ОАЕ и Китай в различни сектори, е изключително важно да се попречи на прехвърлянето на чувствителна технология на нежелани страни.