“Възраждане” ще подкрепи декларацията на ПП-ДБ, при условие че коалицията подкрепи тяхната декларацията. А тя включва организирането на пет референдума – за запазването на българския лев, за членството на България в НАТО, за прекратяване на договора със САЩ за военните бази за съвместно ползване, за премахването на санкциите срещу Русия и за прекратяване на военната помощ за Украйна.
От партията на Костадин Костадинов искат още предоговаряне на условията за членство в Европейския съюз и приемане на закон за регистрация на чуждестранните агенти.
“За да бъде прекратена политическата криза, трябва да спре разделението и противопоставянето. “Възраждане” застава твърдо зад това и заявява, че за да няма противопоставяне, е необходимо да бъде слушан българският народ и да бъдат спазвани демократичните принципи”, заявяват в от формацията.
Публикуваме целия документ:
ДЕКЛАРАЦИЯ
относно затвърждаване на демократичните принципи на управление в страната и решаване на кризата на политическия процес у нас
Народното събрание на Република България,
– Като се уповава на Конституцията на Република България и заложения в нея демократичен способ на управление (народовластие), както и утвърдената в нея форма на пряка (директна) демокрация чрез провеждането на референдуми;
– Като изхожда от Договора за Европейския съюз и Договора за функционирането на Европейския съюз и заложените в тях ценности, особено „ценностите на свободата, демокрацията, равенството и правовата държава“;
– Като зачита демократичните принципи, залегнали в актовете на Съвета на Европа;
– Като отчита комплексната сложност на политическа обстановка, повишената трудност на решаването на политическата криза в Република България и ниската представителност на парламентарните партии поради трайно намаляващата избирателна активност;
– Като акцентира на клетвата, положена от всички народни представители и набляга на задължението им във всичките си действия да се ръководят от интересите на народа,
ДЕКЛАРИРА ВОЛЯ ЗА РАБОТА И ПОДКРЕПА ЗА:
1. Провеждане на референдум относно запазването на българския лев като единствената официална валута в България или приемане на еврото като такава. Чрез него ще се определи дали обществото желае страната ни сама да определя паричната си политика и да запази монетарния си суверенитет или предпочита Европейска централна банка да изземе тези функции.
2. Провеждане на референдум относно членството на България в НАТО. Чрез това допитване суверенът ще реши дали страната ни да следва глобалната политика на НАТО и да участва в ескалиращото противопоставяне между НАТО и редица други държави, в това число и Русия, или желае да се провежда по-балансирана и неутрална отбранителна политика, неподвластна на геополитическите цели и интереси на страните, членуващи в НАТО, а съобразена само с българския национален интерес.
3. Провеждане на референдум относно прекратяване на договора за сътрудничеството със САЩ, с който се предоставят безвъзмездно четири военни бази на американските военни, под предлог за съвместно ползване. Народът ще се произнесе дали е съгласен със загубата на суверенитет вследствие на наличието на въпросните чужди военни бази на българска територия.
4. Провеждане на референдум относно премахването на санкциите срещу Русия и създаване на компенсаторен фонд за българските предприемачи, пострадали от тях. Ще бъде преценено от гражданите дали да се поддържат търговско-икономически отношения и връзки с Руската Федерация.
5. Провеждане на референдум относно прекратяване на военната помощ за Украйна и непредоставяне на военна помощ на други държави, включително и без изпращане на наши военни лица. Чрез него ще се вземе решение за ненамеса във военни конфликти и поддържане на политика на неутралитет или за участие във военния конфликт на страната на Украйна.
6. Създаване на преговорен екип за предоговаряне на условията за членство в ЕС с участие на представители на всички парламентарно представени партии. Този екип ще предоговори условията по сектори, така че да станат по-изгодни за страната ни и ще подсигури по-високи субсидии от настоящите.
7. Приемане на закон за регистрация на чуждестранните агенти по модела на САЩ – The Foreign Agents Registration Act или FARA. Този закон ще гарантира „прозрачност“ като осигури достъп на гражданите на Република България и избраните от тях представители във властта до информация за упражняване на чуждестранно влияние върху формиране на българската политика и ще защитава нашата страна от прикрито чуждестранно влияние.
С уважение,
Екипът на “Възраждане
Преди ден “Продължаваме промяната – Демократична България” заяви, че ще изпрати до останалите политически сили в парламента декларацията за излизане от политическата криза. В нея са описани седемте основни точки, по които биха искали да се обединят депутатите в 50-ото Народно събрание, като надеждата им е, че те ще бъдат приети за период от три месеца. Документът включва избиране на членове на Комисията за противодействие на корупцията, приемане на нов Закон за съдебната власт и на на изменения в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.