Расте броят на домакинствата от еврозоната, кандидатстващи за заеми, което се случва за първи път от две години, показва проуване на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувано на 16 юли. Това се дължи на растящия оптимизъм за икономическата перспектива на блока и очакваното по-нататъшно намаление на лихвените проенти, което прави кредитите по-атрактивни. 16% от анкетираните от ЕЦБ банки в поредното проучване на кредитната им дейност (BLS) съобщават за ръст на търсенето на заеми от физически лица през второто тримесечие и очакват тази тенденция да се запази и през периода юли-септември.
„Подобряващата се перспектива за жилищния пазар, посочена най-вече от германските кредитори, са основният двигател на скока на молбите за жилищни заеми“, посочва ЕЦБ. И допълва, че „общото равнище на лихвените проценти и доверието на потребителите има по-слабо положително въздействие“.
Банките са облекчили условията за получаване на ипотечни кредити за второ поредно тримесечие благодарение на по-силната конкуренция, въпреки че са затегнали достъпа до потребителски заеми заради растящия потенциален риск.
Търсенето на кредити от фирмите обаче продължава да спада, а кредитните стандарти за тях показват известни различия за отделните сектори на икономиката и силно затягане в сферата на недвижимите имоти за търговски цели. Отношението на банките към риска е основният двигател за въвеждането на по-строги изисквания към фирмените заеми. Рисковите възприятия са по-умерени отколкото по времето на възходящия лихвен цикъл, но вс пак оказват „обуздаващ“ натиск върху всички кредитни категории. По-високите лихвени проценти и по-ниските инвестиции с фиксиран доход също продължават да потискат търсенето на заеми и намляват молбите за кредитни линии от компаниите.
Участвалите в проучването банки съобщават за подобрен достъп до финансиране за дълговите книжа и в по-малка степен – за паричните пазари. Условията за кредитиране на дребно са се запазили като цяло без промяна, с излючение на краткосрочното финансиране, което продължава да се влошава слабо и през второто тримесечие на 2024-а, а за следващите три месеца очакванията са за влошен достъп до финансиране за всички сегменти.
Климатичните рискове на фирмите от еврозоната и мерките за справяне с промяната на климата продължават да оказват натиск за затягане на кредитните стандарти на заемите за „кафявите дружества“ (бел. ред. – онези, които не предриемат достатъчно действия за устойчиво развитие и опазване на околната среда) през последните 12 месеца, макар и в по-слаба от прогнозираната степен. Същевременно, те въздействат благоприятно върху условията за отпускане на кредити на зелените компании и на фирмите в преход. Банките очакват тези тенденции за двете категории дружества да се запазят и през идните 12 месеца.
Анкетираните кредитори съобщават, че намалението на прекомерната ликвидност в Евросистемата през първото полугодие на 2024-а е имало слаб ефект по посока на затягане на кредитните условия и очакват той да се запази и през последните шест месеца на годината.
BLS за еврозоната се осъществява четири пъти годишно и е разработено от Евросистемата с цел да се вникне в кредитното поведение на банките от блока на еврото. Резултатите, изложени в юлското проучване, отчитат промените, установени през второто тримесечие на 2024-а и онези, които се очакват през следващите три месеца. Публикуваният на 16 юли обзор е осъществен между 10 и 25 юни и в него са били обхвнати 157 банки, като 100% от тях са подали исканите сведения.