Френският президент Еманюел Макрон прие оставката на Габриел Атал като министър-председател. Това съобщи в свое комюнике Елисейският дворец. Френският кабинет, ръководен от Габриел Атал, се събра във вторник в Елисейския дворец по покана на президента Еманюел Макрон. Същия ден министрите подадоха оставки, но засега остават на постовете си.
В същото време държавният глава възложи на сегашното правителство да „осигури разглеждане на текущите въпроси до съставянето на нов кабинет на министрите“.
Атал подаде оставка поради избирането му за ръководител на парламентарната фракция на президентската партия “Възраждане”.
Така Атал и 17 министри от правителството, избрани за депутати от президентската коалиция, ще могат да участват в заседанията на Националното събрание (долната камара на парламента) на Франция, чиято първа сесия е насрочена за 18 юли.
От своя страна, Левият алианс “Нов народен фронт”, който получи най-много места в Народното събрание след изборните резултати, все още не е постигнал консенсус за обща кандидатура за премиерския пост. Според ръководителя на Френската комунистическа партия Фабиен Русел, кандидатът трябва да бъде определен в най-близко бъдеще. “Ако не намерим решение в следващите няколко часа или дни, това ще бъде истинска катастрофа и неуважение към избирателите”, коментира той по BFMTV.
Сред най-важните текущи дела на правителството е решаването на въпроси, свързани с
Олимпийските игри, които ще се проведат в Париж от 26 юли до 11 август.
Премиерът Габриел Атал подаде оставката си на 8 юли и обяви това ден по-рано, в неделя, когато бяха обобщени първите резултати от втория тур на предсрочните парламентарни избори. Президентският блок получи едва второ място в тях, не успявайки да оправдае надеждите на Еманюел Макрон, който сериозно или само публично се надяваше да възстанови контрола над Народното събрание и да забави бързия възход на крайнодесния Национален сбор Марин Льо Пен.
Строго погледнато, господин Атал нямаше в какво да се упрекне.
Тогава на 8 юли президентът не прие изявлението на премиера и министрите му. Членовете на кабинета и фактическият му ръководител обаче ще трябва да работят поне до края на Олимпийските игри (те ще приключат на 11 август), за да не се обърка съвсем ситуацията. Освен това, и това е много важно, официалната оставка ще позволи на министрите, които бяха избрани в Народното събрание, да започнат парламентарна работа, укрепвайки групата на макронистите преди първите важни гласувания.
Трудно е да се каже колко време ще отнеме определянето на премиер.
Очевидно има смисъл да се назначава правителствен ръководител едва след като се изясни ситуацията в Народното събрание. И сега има продължаваща битка между различни крила на левия Нов народен фронт. Левите от „Непреклонената Франция“ (LFI) на Меланшон, зелените, комунистите, социалистите ще трябва да решат помежду си кого искат да видят като министър-председател и председател на парламента. Те просто не могат да се споразумеят.
На този фон позицията на президента Макрон е ясна:
нека първо да намерят общ език помежду си и тогава да предложат премиер за цяла Франция.
На 18 юли Народното събрание ще проведе избори за свой председател. Отчасти това ще включва и избора на министър-председател, тъй като ще стане ясно каква реална власт имат различните групи, победители и губещи, в парламента. Напълно възможно е това да не съвпада напълно с изборните резултати. И тогава новоназначеният ще трябва да състави коалиционно правителство, ще се търгува с всеки един от министерските ресори. Изненадите не могат да бъдат избегнати.