Роберта Мецола е преизбрана за председател на Европейския парламент

Роберта Мецола

Роберта Мецола бе преизбрана за председател на Европейския парламент с 562 гласа, при нужно абсолютно мнозинство от 312. Нейният опонент Ирене Монтеро получи подкрепата на 61 евродепутати. Общо гласувалите бяха 699, а валидните бюлетини – 623. Вотът се проведе тайно с хартиена бюлетина.

Мецола ще продължи да ръководи ЕП през първите две години и половина от десетия законодателен мандат. Сега тя става една от четирите ключови фигури, които ще ръководят Европейския съюз през следващите години, заедно с ръководителя на ЕК, председателя на ЕС и първия дипломат на ЕС.

В обръщение към Парламента след избирането ѝ, заяви: „Заедно трябва да отстояваме политиката на надеждата, на мечтата, която е Европа. Искам хората да възвърнат чувството си на вяра и ентусиазъм за нашия проект. Вяра, че ще направим нашето общо пространство по-безопасно, по-справедливо и по-равноправно. Вяра, че заедно сме по-силни и по-добри. Вяра, че нашата Европа е Европа за всички.“

Роберта Мецола е родена в Малта през 1979 година и е член на ЕП от 2013 година насам. Тя беше избрана за първи заместник-председател през ноември 2020 година и изпълнявaше длъжността председател на Парламента след смъртта на президента Сасоли на 11 януари 2022 година. Тя е третата жена-председател на Европейския парламент след Симон Вейл (1979-1982 г.) и Никол Фонтен (1999-2002 г.).

Председателят разполага с широк набор от изпълнителни и представителни правомощия (чл. 14 до 15 от Правилника за дейността на Европейския парламент). Наред с посочените в него задължения, председателят притежава “всички правомощия, необходими за ръководене на дейността на Парламента и за осигуряване на нейното правилно протичане”.

Чл. 14 от Договора за Европейския съюз гласи, че Парламентът избира своя председател измежду членовете си. От първите европейски избори (с всеобщо избирателно право) през 1979 година насам всеки председател е изпълнявал функциите си за период от две години и половина, с възможност за подновяване. Това означава, че обикновено за всеки законодателен мандат има двама председатели. От създаването на Парламента през 1952 г. досега е имало 31 председатели, като 17 от тях са били на този пост след 1979 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст