Една от последиците от срещата на върха на НАТО миналата седмица трябва да бъде разширяване на сферата на влияние на алианса. Така по време на срещата във Вашингтон беше обявено откриването на първия офис за връзка на НАТО в целия регион на Близкия изток и Северна Африка. Той ще бъде разположен в Йордания, която активно си сътрудничи с алианса от 1996 година. Междувременно, в светлината на продължаващата война в Газа, откриването на офис на НАТО в Аман може допълнително да подкопае отношенията на кралството с неговите антизападни съседи Сирия, Иран и Ливан.
Както отбеляза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, откриването на офис за връзка в Аман ще стане част от актуализираната политика на алианса в Близкия изток. В съвместно изявление, издадено от йорданското външно министерство и пресслужбата на алианса, се казва, че членовете на НАТО „са приели план за засилване на сътрудничеството в региона на Близкия изток и Северна Африка, за да бъдат в крак с развитието на регионалната и глобалната арена на сигурността“.
Освен всичко друго, планът включва назначаването на
специален представител на НАТО, който ще отговаря за отношенията с „южните региони“.
„Йордания е дългогодишен, ценен партньор на НАТО и ние извеждаме това партньорство на ново ниво“, подчерта Столтенберг по време на срещата на върха, проведена на 9-11 юли. Той отбеляза, че не е съвпадение, че кралството се е превърнало в „входна точка“ на НАТО в региона: това е „естествено развитие“ на дългогодишни отношения. Йенс Столтенберг припомни, че алиансът има и други партньори в региона – Тунис, Мавритания, Ирак, страните от Персийския залив, но там няма подобни офиси на НАТО.

Отношенията между Йордания и НАТО
Външното министерство на Йордания заяви, че откриването на офиса „ще бъде крайъгълен камък в дълбокото стратегическо партньорство между Йордания и НАТО, тъй като алиансът приветства своите постижения в борбата с трансграничните заплахи като тероризма и насилствения екстремизъм“.
От ведомството уточниха още, че офисът за връзка ще се занимава с „развитие на политическия диалог“. Сред изброените дейности: провеждане на конференции и курсове за обучение в областта на стратегическия анализ, разработване на сценарии за извънредни ситуации, публична дипломация, сътрудничество в областта на киберсигурността.
Междувременно, наред с други неща, НАТО се нуждаеше от офис в Йордания, за да наблюдава по-ефективно Иран, Сирия и проиранските милиции в съседните страни.
Йордания е в епицентъра на обхванатия от конфликт регион, граничещ със Саудитска Арабия, Израел и палестинските територии, Сирия и Ирак.
Офиси за връзка на НАТО
Укрепването на НАТО в кралството, макар и на ниво офис за връзка, ще позволи на алианса малко по-добре да контролира ситуацията по границата със Сирия, пише американският арабскоезичен портал Al-Hurra. Съединените щати вече активно се възползват от това – има три американски военни съоръжения, разположени в граничната зона: голямата база Al-Muaffaq и аванпостът T-22 от йорданската страна на границата, както и Al-Tanf база от сирийската страна.
Въпросното съоръжение Т-22 стана новината през януари, когато базата беше атакувана от дрон на Иракската ислямска съпротива. Атаката, извършена от подкрепяните от Иран милиции, беше най-смъртоносната за американската армия от началото на войната в Газа, убивайки трима американски войници и ранявайки 40 други. Общо военни съоръжения на САЩ в региона са били атакувани над 160 пъти от началото на войната между Израел и Хамас.
Освен това
присъствието на НАТО в Йордания потенциално ще позволи на Запада да увеличи подкрепата си за Израел.
През април, когато Иран изстреля повече от 170 дрона и повече от 120 балистични ракети срещу Израел, Йордания помогна на израелските военни да прехванат въздушни цели. Ръководителят на йорданското външно министерство Айман ал Сафади увери тогава, че участието на Йордания е само въпрос на самоотбрана. „Ако ракетите идваха от Израел, ние щяхме да направим същото“, подчерта дипломатът.
Техеран обаче не скри раздразнението си.
Иранската информационна агенция Fars, свързана с Корпуса на гвардейците на ислямската революция, всемогъщата иранска военно-политическа формация, заплаши Йордания: ако кралството „продължи да си сътрудничи“ с Израел или „се намеси отново“ в случващото се, то ще стане следващата цел на Иран. След това йорданското външно министерство привика иранския посланик и му протестира.
(по материали от световни медии)