България има право към края на годината да поиска нови конвергенти доклади от Централната европейска банка и от Европейската комисия с оглед конкретна дата за влизане в еврозоната. Това тя може да направи въз основа на договора за функциониране на Европейския съюз.
Това обясни финансовият министър Людмила Петкова в отговор на въпрос на народния представител Ивайло Шотев от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ дали България има такова право.
В отговор на питането на Шотев, което бе отправено в рамките на редовния петъчен парламентарен контрол, Петкова разясни много подробно какво прави служебният кабинет във връзка с членството на България в еврозоната.
Министър Петкова обърна внимание и че миналата седмица на заседание на Министерския съвет е бил приет Закон за въвеждане на еврото. Той вече е внесен за обсъждане в Народното събрание и тя очаква неговото възможно най-бързо приемане. Обясни, че в него са формулирани както принципите, така и някои основни правила като периодите на двойното обращение, на двойното обозначаване, разпространение и обмяна; правилата за превалутиране и за закръгляване, както и принципите за адаптирането на системите, регистрите и документите.
Финансовият министър обяви, че предстои разработване на специална уеб базирана платформа, която ще бъде публично достъпна и в която, във връзка с адаптирането на информационните системи за работа с евро, всяка една администрация ще въведе информация относно готовността за адаптирането на информационните си системи за работа с евро.
Тя отчете и как във връзка с обезпечаването на процеса на бъдещата физическа замяна на левовете с евро, Министерският съвет е възложил на Български пощи за период от шест месеца след приемане на еврото да извършва услуга от обществен интерес – т.е. обмяна на каса на банкноти и монети в евро чрез пощенските станции, които са на територията на страната.
Освен това финансовият министър осведоми депутатите, че се работи и по комуникационната стратегия за присъединяването на България към еврозоната, като през април е било сключено споразумение за партньорство с Европейската комисия и във връзка с това й е бил изпратен специално разработен комуникационен план. Едва след неговото одобрение, ще може да се пристъпи и към подписването на споразумение за финансова подкрепа от Европейската комисия.
Министър Петкова отбеляза и че в рамката на координационния съвет за присъединяване на България към еврозоната се работи по така наречения проект „Кодекс за добра търговска практика“. Идеята е търговците, които се присъединят към този кодекс, да изпълняват определени ангажименти, свързани с правилното преизчисляване на цените в лева и в евро и с двойното обозначаване на цените.
Людмила Петкова обърна внимание, че България – освен на критерия „инфлация“ не отговаря и на още два критерия, нещо, което трябва да направи, след като през 2020 г. се присъедини към ERM II и които са свързани с критериите в четири области – небанков финансов сектор; рамка по несъстоятелност; рамка за борба с изпирането на пари и рамка по управление на държавните предприятия.
Мерките в четирите области са изпълнени на 94%, като неизпълнени остават две мерки, свързани с държавните предприятия.
Едното неизпълнено изискване е привеждане в съответствие на управителните съвети на държавните предприятия с изискванията в Закона за публичните предприятия.
Към момента 196 от общо 266 предприятия са приведени в съответствие с нормативната уредба, като това, което констатира Европейската комисия е, че след като Управителните съвети на държавните предприятия бъдат определени с конкурси, те не трябва да бъдат постоянно променяни.
Финансовият министър отбеляза, че второто изискване, на което трябва да отговорим, е да приемем програма за трансформация на държавните предприятия. Тя обясни, че през 2021 г. е бил изготвен анализ и една част от държавните предприятия, създадени по специални закони, трябвало да бъдат преструктурирани в търговски дружества или в администрации, в зависимост от преобладаващите функции.
По думите на министър Петкова в момента текат разговори със съответните министерства, които са принципали на държавните предприятия, така че програмата за трансформация на държавните предприятия да бъде акутализирана и така да бъде предоставена на Европейската комисия, за да се приеме, че и ангажиментите, които сме поели по ERM II вече са изпълнени.
По отношение на техническата подготовка на страната за членство в еврозоната, Петкова отчете, че служебното правителство продължава интензивно да работи, всички мерки се изпълняват по график и предприетите мерки ежемесечно се докладват на Координационния съвет за членство на България в еврозоната.
Във връзка с мерките срещу изпирането на пари и срещу финансирането на тероризма, министър Петкова посочи, че планът за действие се изпълнява стриктно и в тази връзка е създаден консултативен орган към Министерския съвет – Съвет за координация и сътрудничество в областта на борбата срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, в чийто състав влизат министри, ръководители на надзорни органи и институции. Тя отчете и че на 28 май е бил изготвен първият доклад на MONEYVAL на Съвета на Европа за това как се справяме с мерките срещу изпирането на пари и в него се казва, че от 40 препоръки до голяма степен спазваме 27, а по останалите 13 работата продължава, защото съблюдяването с тях е само частично.