След победата на лейбъристите на общите избори през юли Рейчъл Рийвс влезе в правителството и беше назначен за министър на финансите от министър-председателя Кийр Стармър. Тя е първата жена канцлер* в британската история.
Рийвс се присъединява към Лейбъристката партия на шестнадесет години. Избрана е за депутат за първи път на общите избори през 2010 година. След избирането на сър Кийр Стармър за лидер на Лейбъристката партия, тя е назначена за министър в сянка на хазната през 2021-а.
Рийвс публично подкрепя модерната икономика на предлагането –
икономическа политика, която се фокусира върху инфраструктурата, образованието и предлагането на работна ръка, като отхвърля намаляването на данъците, дерегулацията и прекомерното разчитане на пазарните механизми.
През септември 2023 г. Рийвс е класирана номер едно в списъка на New Statesman’s Left Power List 2023, дори над Кийр Стармър, който я описва като “най-влиятелния човек на британската левица днес”.
На 31 януари тази година Рийвс обяви, че
лейбъристите няма да въведат отново таван за бонусите на банкерите,
въпреки че се запита защо таванът е премахнат от консерваторите през октомври 2023 г. Решението беше свързано с големи парични потоци в Лейбъристката партия от глобални банки, фирми за професионални услуги, консултанти и финансисти от 2022 г. насам. На следващия ден Рийвс обяви, че лейбъристите няма да повишат корпоративния данък в следващия парламент, ако дойдат на власт.
На 8 февруари Стармър и Рийвс обявиха, че инвестиционната политика за климата от 28 милиарда паунда годишно, разглеждана като централна икономическа и екологична политика на лейбъристите, ще бъде намалена наполовина, като две трети от това ще бъдат съществуващи разходи. Това намаляване на инвестициите беше в отговор на икономическата ситуация с по-високи лихвени проценти и за предотвратяване на критиките на консерваторите на предстоящите общи избори. Тогава Рийвс каза:
„Искаме да създадем работни места във Великобритания,
да намалим сметките за енергия, да повишим нашата енергийна сигурност, а също и да декарбонизираме икономиката… Ако не е нужно да похарчите 28 милиарда паунда за това, това е страхотно“. Безвъзмездните средства за изолация на дома, част от политиката, ще бъдат най-силно ограничени, за да се защитят схеми като публична компания за чиста енергия Great British Energy и държавен инвестиционен фонд.

Секурономика
През май 2023 г. Рийвс измисли термина „секурономика“. Тя е силно вдъхновена от икономическата политика на американския президент Джо Байдън, особено от неговия Закон за намаляване на инфлацията. Секурономиката се основава на убеждението, че глобализацията не е успяла да постигне заявените си цели и че икономиките в западния свят трябва да се адаптират в отговор. Това би включвало продуктивна „активна държава“, която да поеме по-активна роля в управлението на икономиката на свободния пазар, да стимулира производството и да изготвя индустриална политика, по-силни вериги за доставки и повече икономическо сътрудничество с международни съюзници със сходни икономически цели. Рийвс казва, че вярва, че активната държава е част от „възникващ глобален консенсус“, воден от администрацията на Байдън, който ще замени неолибералния икономически консенсус, и че икономическата политика трябва да се ръководи от необходимостта от сигурност.
След изборите Рийвс заявява, че
„няма огромна сума пари, така че трябва да отключим инвестиции в частния сектор“,
което изглежда изключва значителна фискална роля на държавата за насърчаване на производителността.
В интервю за Financial Times през май 2023 г. Рийвс отбелязва, че сигурността трябва да се основава на „скалата на фискалната отговорност“. А предложеният от нея план за климатични инвестиции на стойност 28 милиарда паунда, лейбъристката версия на Закона за намаляване на инфлацията, трябва да „се вписва в нейните фискални правила”.
През юни 2023 г. инвестиционният план беше преразгледан за постепенно внедряване, при което годишната инвестиция ще нарасне постепенно до 28 милиарда паунда до около 2027 година. Тя твърди, че след икономическото въздействие на глобалната енергийна криза от 2021-2023 г., кризата с цените на храните и „мини-бюджета“ на правителството на Тръс, планът „ще бъде възможен само ако имаме желязна хватка върху публичните разходи и данъчните приходи“.
The New Statesman пък съобщи, че в интервю Рийвс казва, че „едно лейбъристко правителство няма да въведе годишни данъци върху богатството и земята; да увеличи данъка върху доходите; да изравни ставките на капиталовите печалби и данъка върху дохода; да се присъедини отново към европейския единен пазар и митническия съюз или да вземе частните комунални услуги в публична собственост, с изключение на железниците“.

Министър на финансите
След убедителната победа на лейбъристите на общите избори през юли Рийвс беше назначен за министър на финансите. Тя стана първата жена, която заема този пост в неговата 708-годишна история. При встъпването си в длъжност Рийвс заяви, че тъй като „няма огромна сума пари“, нейният фокус ще бъде върху „отключването“ на инвестициите в частния сектор, тъй като тя вярва, че „инвестициите в частния сектор са жизнената сила на една успешна икономика.“
Писане
Рийвс има написани няколко книги. Нейната биография на лейбъристкия политик Алис Бейкън, баронеса Бейкън (1909-1993 г.), озаглавена „Алиса в Уестминстър: Политическият живот на Алис Бейкън“, е публикувана през 2017 година. Бейкън беше първата и преди това единствена жена, която представляваше избирателен район на Лийдс между 1945 и 1970 година.
Личен живот
Рейчъл Джейн Рийвс е родена на 13 февруари 1979 г. в лондонския квартал Люишам. Тя е дъщеря на учители. Ривс има магистърска степен по икономика от Лондонското училище по икономика. Първата ѝ работа след напускане на университета е в Bank of England.
Рийвс е женен за Никълъс Джоуси, държавен служител и бивш личен секретар на Гордън Браун и автор на речи.
Тя е практикуваща християнка, въпреки че по време на предизборната кампания през 2024 г. тя публично се извини на своя викарий за скорошното си отсъствие от църквата, като каза, че „Бях доста заета.“
*Канцлерът на хазната е министър от правителството на Великобритания, който отговаря за икономиката и финансите (съответства на министър на финансите в други държави). Той контролира британската хазна (Her Majesty’s Treasury) и Министерството на финансите и икономиката. Често във Великобритания го наричат просто канцлер. Длъжността е сред четирите основни поста в британското правителство (заедно с тези на премиера и министрите на външните и вътрешните работи), като в последно време се смята за концентриращ най-много власт след министър-председателя. Това е единственият от четиритете важни поста във Великобритания, който не е заеман от жена досега (преди Рейчъл Рийвс).