Основната лихва на Турция остава 50 процента

Основната лихва на Турция остава 50 процента

Основната лихва на Турция остана непроменена след като Турската централна банка удължи лихвената си пауза за четвърти пореден месец и обеща да продължи твърдия си подход към инфлацията докато не получи доказателства за устойчиво понижение на месечния ръст на цените. На съвещанието си на 23 юли банковият паричен комитет под ръководството на председателя на институцията Фатих Карахан, запази на 50% годишно, лихвата на едноседмичните репо-операции – в съответствие с прогнозите на всичките анализатори, анкетирани от агенция “Блумбърг”. Паричните стратези дадоха и насоки за бъдещия си твърд инфлационен подход, предупреждавайки, че месечната инфлационна стойност “ще се повиши временно” през юли.

“В допълнение към високото равнище и устойчивостта на инфлацията в сектора на услугите, инфлационните очаквания, геополитическите рискове и цените на хранителните стоки поддържат висок инфлационния натеск”, посочват банкерите в официалното си изявление.

Ръстът на потребителските цени в Турция се е охладил през юни за първи път от осем месеца насам, но остава над 14 пъти по-висок от целевите 5% годишно. Карахан се опитва да отхвърли спекулациите за преждевременни лихвени понижения и твърди, че иска да е сигурен, че ще може да постигне инфлационните параметри за следващите години преди да започнат обсъждания за редукции на лихвените проценти. Председателят на институцията обяснява, че само повишението на цените на електричеството и на данъците ще добави 1.5% към месечната стойност на инфлацията през юли.

Тези изявления принудиха някои анализатори да ревизират прогнозите си, като някои вече предвиждат 4% ценови ръст през този месец. Банкерите пък признават, че инфлацията може временно да се повиши, но това няма да окаже особено влияние върху основната низходяща тенденция. И че годишната инфлационна стойност ще слезе под сегашното си равнище от малко под 72 процента. Анкара иска да свали до 14% годишната инфлация до края на 2025 година.

Държейки изкъсо базовата лихва, паричните стратези се очаква да продължат да полагат усилия за редуциране на прекомерната ликвидност в турски лири чрез алтернативни мерки. Тази раздута ликвидност оказва низходящ натиск върху лихвените проценти на депозитите и на разходите за краткосрочно финансиране (overnight) – противоположни ефекти на онези, които иска да постигне банката чрез твърдия си лихвен подход.

Лихвеното решение идва след като международната рейтингова агенция “Мудис инвестърс сървис” повиши с две степени – на “В1”, кредитната оценка на Турция – първото увеличение за последните 11 години. Кредитните експерти обосновават решението си с по-високата надеждност на паричната политика на централните банкери. Този рейтинг е с четири нива под инвестиционната скала.

Според анализатори на “Моргън Стенли”, увеличението на кредитната позиция на южната ни съседка може да привлече “по-висококачествени” чуждестранни вложения в турски активи. Те отбелязват също, че за постигането на по-продължително доверие в турската лира ще е необходимо значително и устойчиво забавяне на инфлацията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст