Анализатори на „Ситигруп“ предупреждават, че японските власти могат да излязат на пазара, за да продават евро, ако обменният курс между единната европейска валута и японската парична единица се доближи до нивото 180 йени за едно евро. На 11 юли кросът на двете валути се изкачи до 175.43 – рекордна стойност от въвеждането на еврото през 1999-а, след което започна да слиза бавно надолу. В 12.44 ч българско време на 23 юли едно евро се разменяше срещу 169.53 йени.
Япония вероятно е похарчила приблизително 3.5 трлн. йени (22 млрд. щ. долара) на 11 юли, за да повиши цената на националната парична единица срещу зелените пари, което е третата интервенция за тази година. Ден по-късно, на 12 юли, „Банк ъф Джъпен“ е проверила обменния курс на еврото към йената, след което е излязла отново на пазара с продажби на долари и покупка на йени. Въпросните проверки на котировките по правило са сигнал за готовността на Токио да интервенира на валутния пазар.
Еврото е добавило около 30 йени към пазарната си оценка от септември 2022-а, когато японските оторизирани органи излизат на пазара за първи път от десетилетия насам, за да подкрепят националната валута към долара. При това, през същия период двойката долар/йена се е повишила с малко под 20 йени, отбелязват анализаторите на „Ситигруп“ в анализ за клиентите си на 22 юли.
Инвеститорите очакват с внимание двудневното съвещание на „Банк ъф Джъпен“ на 30 и 31 юли когато се очертават промени в програмата за покупка на облигации и решение дали увеличението на лихвените проценти ще се отрази върху валутните пазари.
„Предвид силният ръст на валутната двойка, е налице сериозна възможност за интервенции в кроса евро/йена, ако целта е да бъдат сюрпризирани пазарните играчи“, коментират анализатори на „Ситигруп“. Банкерите пресмятат, че между 20% и 30% от японските валутни резерви са в евро. И след като „Банк ъф Джъпен“ продаваше долари, за да защити йената през последните две години, има смисъл да се пренасочи към евро, за да възстанови дяловото участие на валутите в резервите си, смята американската банкова група.
В исторически план, Япония много рядко е играла срещу или в полза на евро. Един от случаите е през септември 2000-а когато се включи в координираните интервенции на Г-7 в подкрепа на единната европейска валута. По данни на японското министерство на финансите, страната е купувала евро и е продавала йени през май 2003 година.
Всяка пазарна намеса в кроса евро/йена вероятно ще е в доста по-малък обем отколкото в долар/йена заради ограничения търговски оборот и ликвидност на първата двойка, смятат анализаторите на „Ситигруп“. По-голям ефект при защитата на националната валута ще има от продажбата на зелени пари и Токио може да направи нов кръг от интервенции срещу долара, ако йената отслабне отново до диапазона 160-162 за един долар преди съвещанието на „Банк ъф Джъпен“ в края на месеца, допълват банкерите.