Панаирите с опитите за овладяването на Пловдивския панаир от бизнесмена Георги Гергов продължават да са мелодрама без край. За пореден път съдебната битка за собствеността му придобива нови измерения . Този път прът в колелото на прочутия схемаджия, специалист в усвояването на държавни активи сложи Административния съд – София град. Той определи за нищожно решението, с което Общинският съвет на Варна апортира акциите на общината от Международния панаир – Пловдив в дружеството “Пълдин Туринвест”, чийто мажоритарен собственик е великият комбинатор и виден приватизатор Георги Гергов.
Магистратите обявиха схемата, с която почетният консул на Русия в Пловдив и бивш функционер на БСП в града под тепетата, чрез която той се опита да овладее Пловдивския панаир, за незаконна. Разбира се това не е краят на мелодрамата, тъй като решението не е окончателно и подлежи на обжалване. Въпреки това, в мотивите на съда ясно е посочено, че прехвърлянето на акциите е извършено при
тежки нарушения на Закона за приватизацията и следприватизационния контрол (ЗПСК).
И както „БАНКЕРЪ“ предупреди още през октомври 2021 г. в публикацията си „Неуморният приватизатор Гергов отново наточи нокти“, поредна Гергова схема беше на път да стане реалност.
Без особени изненади през декември същата година, в разрез със становището на Министерството на икономиката и въпреки подозренията за скрита приватизация, групата по интереси във Варненския общински съвет гласува акциите на кметството в “Международен панаир Пловдив” АД да бъдат прехвърлени на “Пълдин туринвест” АД,
действие което сега съдът определя като противозаконно, като тежко нарушение.
Казано по-просто, тогава местният парламент сервира на тепсия “панаирната” си собственост на пловдивския шмекер. И въпреки недоволството на част от общинските съветници и негодуванието на обществото, тогавашният варненският кмет Иван Портних успя да направи “този” подарък на Гергов.
Дружеството получател на акциите на Варненската община – “Пълдин туринвест” АД, на практика е мажоритарния собственик с 50.3% в “Международен панаир Пловдив” АД. В него делът на Пловдивската община е 25%, но контролът се държи от Гергов. Към тези акции на панаира бяха добавени и притежаваните от варненското кметство 16 314 400 безналични акции с номинална стойност от един лев. И с тях Гергов получаваше възможността
да управлява над 79.3% от дружеството
и – дори и при изискуемо квалифицирано мнозинство – да взема еднолично всякакви решения.
И тъй като у нас историите за превземането на държавата бързо се забравят, ние няма да се уморим да припомняме детайлите около тях. А именно – фактът, че Гергов беше аргументирал „благородното“ си предложение към варненци така: „Поради разнообразието от активи, които “Пълдин туринвест” притежава, дружеството има различни възможности за развитие, инвестиции и бизнес, в това число и чрез другите дъщерни дружества, които не са силно зависими от кризата с коронавируса в България и в света…”
На практика
пловдивският бизнесмен се представи в ролята си на спасител,
за да не загубят акциите на Варненската община част от стойността си при бездействието на “Международния панаир” по време на COVID-кризата.
В пълно съзвучие с олигарха, тогавашният варненски кмет Портних обоснова мераците на Гергов така: “Само един голям акционер в лицето на “Пълдин туринвест” ще поема тежестите, загубите и при необходимост – ангажимент за разходите, в дъщерното му дружество “Международен панаир Пловдив” АД.”
И тъй като всички тези врътки, трудно биваха преглъщани от обществото,
това постави началото на десетки съдебни дела,
всяко от тях с променлив успех в полза на държавата.
Със сегашното си решение съдът е постановил както дружеството на Гергов, така и местната администрация във Варна да платят и близо 800 000 лв. разноски и държавни такси по делото, направени от Министерството на икономиката и индустрията. Причината – делото бе заведено миналото лято от Богдан Богданов в качеството му на министър на икономиката, когато държавата поиска да си възстанови 29% от акциите на изложението, подарени през 2016 г. от премиера Бойко Борисов на Община Варна. С интимната мисъл, естествено, кметът Портних да ги сервира на Гергов .
Какво ще се случи след почти сигурното обжалване на сегашното съдебно решение (бел. ред. то може да бъде атакувано в 14-дневен срок ), съвсем не е ясно. Още повече, че в днешния хаос влиянието на пловдивския масонско-олигархичен кръг в съдебната система отново не е за подценяване…