Еврозоната разочарова с почти нулев растеж на частния сектор през юли
Активността на бизнеса в частния сектор на еврозоната е със символичен растеж през юли заради неочаквания спад във водещата икономика на блока. Общият индекс на “Стандард енд Пуърс глоубъл” – Purchasing Managers’ Index (PMI), който следи бранша, се е понижил до 50.1 пункта от 50.9 през този месец, показват публикуваните на 24 юли данни. Тази стойност е на косъм над вододела от 50 точки между подема и спада и е най-ниската от февруари насам и под прогнозите на икономистите.
Вината за слабото число може да се припише на Германия, където бизнесактивността на частните фирми изненадващо е паднала под прага от 50 пункта за първи път от март. Франция също не е успяла да запази възходящата посока със своите 49.5 пункта. Което създава усещането, че еврорегионът почти не е помръднал през юли. Ситуацията се е влошила най-сериозно в промишления бранш срещу скромен растеж в сектора на услугите. Индустриалната област де факто е в низходящ тренд от две години и е твърде обезпокоително колко устойчиво производствените компании орязват работни места месец след месец.
Смениха областните управители на Кърджали и Смолян
С решение на правителството са назначени двама областни управители – на областите Кърджали и Смолян, като със същото решение са освободени досега заемащите длъжността.
Досегашният областен управител на Смолян бе д-р Румен Пехливанов, а на Кърджали – бившият кмет на община Ардино Ресми Мурад.
В Кърджали поста поема Никола Чанев, който за трети път заема тази длъжност.
От правителствената пресслужба припомнят, че дълги години Чанев е работил в местната структурата на Националната агенция по приходите като инспектор и началник сектор.
Магистър е по счетоводство и контрол от Университета за национално и световно стопанство, завършил е също “Национална и регионална сигурност” в Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”.
За областен управител на област Смолян е назначен Захари Сираков. Той заема поста за втори път.
Сираков е бил общински съветник в града в периода 2011 г. – 2015 г. През по-голямата част от кариерата си е работил като адвокат.
Така, след като Румен Пехливанов е освободен като областен управител, на негово място се връща предишният – Захари Сираков. Двамата си размениха официално местата на пети юли, когато се проведе официална церемония.
Тогава областният председател на ДПС Румен Пехливанов бе официално представен на администрацията. Сега той пък трябва да направи обратното – да организира тържество, на което да представи “стария-нов” областен управител в лицето на Захари Сираков (ГЕРБ).
Общото между освободените областни управители на Кърджали – Ресми Мурад, и на Смолян – Румен Пехливанов, е, че в разразилия се скандал и разцепление в ДПС те застанаха на страната на Ахмед Доган, а не на Делян Пеевски.
“Уникредит” отчете 2.7 млрд. евро чиста печалба за второто тримесечие
Втората по големина италианска банка “Уникредит” отчете на 24 юли по-висока от прогнозите печалба за вторите три месеца на 2024-а и обяви, че купува белгийската дигитална банка Aion със собствена облачна платформа за 370 млн. евро. Това е четиринадесето поредно тримесечие на растеж и рекордно първо полугодие на ръководената от Андреа Орсел банкова група. Чистата печалба на “Уникредит” за периода април-юни е 2.7 млрд. евро – с 5% по-висока от предишните три месеца и с 16% над спечеленото през същия период на 2023-а. Както и над очакваните от анализаторите 2.35 млрд. евро
Оперативните приходи на италианската банка са се увеличили с 6% – до 6.3 млрд. евро, което позволява на ръководството й да повиши леко – до над 23 млрд. евро, прогнозните постъпления за тази година и да потвърди на “над 8.5 млрд. евро” целевата стойност на нетната печалба. Банковите мениджъри планират да разпределят поне 90% от спечеленото между акционерите, по-голямата част – под формата на обратно изкупуване на акции.
Препоръчахме на България промени в Конституцията, защото наблюдавахме трайни проблеми, заявиха от ЕК
Винаги, когато препоръчваме конституционни промени, това се дължи на трайни проблеми в съответната страна. Това заяви заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова на пресконференция при представянето на годишния доклад на Европейския съюз за върховенството на закона, предаде БТА. В оценката за България Комисията отчита приетите промени в основния закон.
Държавите от ЕС сами определят какво да се промени в техните конституции. В България наблюдаваме доста неустойчива обстановка, затова приканихме да се обмисли промяна в Конституцията, каза Йоурова.
Зам.-председателят на ЕК отбеляза, че докладът съдържа над 1000 страници и за първи път включва оценки за Албания, Сърбия, Република Северна Македония и Черна гора, които се стремят към присъединяване към ЕС.
Редно ли е Николай Ненчев да стане временно управляващ посолството в Украйна?
Назначаването на дипломати рядко е минавало гладко и по достойнства. Обикновено се изпращат или хора, които вече са неудобни на властта, или приближени, на които трябва да се намери добра работа. През последните години често прехвърчаха искри по оста президент – Министерски съвет именно заради назначаването на дипломати. Това започна още през 2018 г., когато за посланик в Русия бе изпратен секретарят по външна политика на Радев – Атанас Кръстин, и… едва ли ще приключи с решаването на казуса “Николай Ненчев”.
Президентът Румен Радев обвини във вторник (23 юли) служебното правителство на Димитър Главчев, че е назначило бившия министър на отбраната във втория кабинет на Бойко Борисов – Николай Ненчев, за временно управляващ посолството на България в Украйна.
Според Радев това е заобикаляне на Конституцията, а Ненчев няма необходимите качества за този пост.
Радев изглежда забрави, че през април 2023 г. той и назначеното от него служебно правителство започнаха ударно да сменят посланици. Това се случи в първите дни след парламентарните избори, което на доста хора им се стори странно. Тогава служебният премиер Гълъб Донев не изчака да дойде новото редовно правителство, а предложи на Радев нови посланици в НАТО, Ватикана, Норвегия, Словения и Молдова. По-рано той смени посланиците в Германия, Ирландия, Израел, Йордания, Катар, Ливан, Индия, Виетнам, Швеция и Хърватия.
Парламентът актуализира общинските проекти с държавно финансиране
Парламентът прие на първо четене законопроекта за изменение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. със 185 гласа „за“, един „против“ и един „въздържал се“.
Актуализацията на бюджета е свързана с увеличението с 271 нови проекта на Инвестиционната програма на общините.
С изменението на Инвестиционната програма за общински проекти прогнозният размер на проектите за целия период става 6.226 млрд. лв., от които 4.553 млрд. лв. за 2024 г., а от тях 747.54 млн. лв. средства по проекти на Европейския съюз, или 3.8 млрд. лв. без тях.