Активността на бизнеса в частния сектор на еврозоната е със символичен растеж през юли заради неочаквания спад във водещата икономика на блока. Общият индекс на “Стандард енд Пуърс глоубъл” – Purchasing Managers’ Index (PMI), който следи бранша, се е понижил до 50.1 пункта от 50.9 през този месец, показват публикуваните на 24 юли данни. Тази стойност е на косъм над вододела от 50 точки между подема и спада и е най-ниската от февруари насам и под прогнозите на икономистите.
Вината за слабото число може да се припише на Германия, където бизнесактивността на частните фирми изненадващо е паднала под прага от 50 пункта за първи път от март. Франция също не е успяла да запази възходящата посока със своите 49.5 пункта. Което създава усещането, че еврорегионът почти не е помръднал през юли. Ситуацията се е влошила най-сериозно в промишления бранш срещу скромен растеж в сектора на услугите. Индустриалната област де факто е в низходящ тренд от две години и е твърде обезпокоително колко устойчиво производствените компании орязват работни места месец след месец.
Данните са сред първите, които ще трябва да анализира Европейската централна банка през идните месеци след като през миналата седмица остави без промяна лихвените проценти на блока на еврото. Банковите парични стратези признават, че растежът на общността е започнал да отслабва, но все пак изчакват за още потвърждения, че инфлацията остава под контрол и върви устойчиво към целевите 2% годишно, които трябва да достигне през идната година.
Цените на суровините, материалите и вложения труд обаче са нараснали с по-висока скорост, показват данните на PMI, а на готовата продукция са се понижили незначително. Което показва засега непреодолимите предизвикателства пред постигането на инфлационните параметри.
Водещите две икономики на еврозоната – Германия и Франция, се представят по-слабо от широкия регион от известно време. Секторът на услугите регистрират растеж и в двете държави през този месец, като френският е получил сериозна подкрепа от предстоящите Олимпийски игри, които се откриват на 26 юли.
Германският производствен бранш обаче продължава да боледува сериозно, като неговият PMI е паднал до 48.7 пункта от юнските 50.4 – доста по-слаб резултат от предвижданията на анализаторите. Което, за главния икономист на “Хамбург къмършъл банк” Де ла Рубиа, е сериозен проблем. Бундесбанк пък вече изрази опасения, че растежът през второто тримесечие вероятно ще е по-слаб от оценките заради разочароващите данни за промишлеността. Германските централни банкери обаче не губят надежда за подем през третото тримесечие заради по-силното частно потребление, въпреки че подозират слабо подобрение в производствения бранш.
Френската икономика се представя по-добре и се доближава до стабилизация след двата предишни месеца на спад. Налице са обаче сериозни различия. Фирмите от сферата на услугите са стимулирани от лятната Олимпиада, докато заводският продукт е намалял.
Еврото поевтиня до 1.0835 щ. долара в 12.30 ч българско време на 24 юли, а германските облигации продължиха да поскъпват, като доходността на двегодишните ДЦК се понижи до 2.68 процента.