Редно ли е Николай Ненчев да стане временно управляващ посолството в Украйна?

Николай Ненчев

Назначаването на дипломати рядко е минавало гладко и по достойнства. Обикновено се изпращат или хора, които вече са неудобни на властта, или приближени, на които трябва да се намери добра работа. През последните години често прехвърчаха искри по оста президент – Министерски съвет именно заради назначаването на дипломати. Това започна още през 2018 г., когато за посланик в Русия бе изпратен секретарят по външна политика на Радев – Атанас Кръстин, и… едва ли ще приключи с решаването на казуса “Николай Ненчев”.

Президентът Румен Радев обвини във вторник (23 юли) служебното правителство на Димитър Главчев, че е назначило бившия министър на отбраната във втория кабинет на Бойко Борисов – Николай Ненчев, за временно управляващ посолството на България в Украйна. Според Радев

това е заобикаляне на Конституцията,

а Ненчев няма необходимите качества за този пост.

Радев изглежда забрави, че през април 2023 г. той и назначеното от него служебно правителство започнаха ударно да сменят посланици. Това се случи в първите дни след парламентарните избори, което на доста хора им се стори странно. Тогава служебният премиер Гълъб Донев не изчака да дойде новото редовно правителство, а предложи на Радев нови посланици в НАТО, Ватикана, Норвегия, Словения и Молдова. По-рано той смени посланиците в Германия, Ирландия, Израел, Йордания, Катар, Ливан, Индия, Виетнам, Швеция и Хърватия.

Сега

президентът обвинява Главчев за същото.

“Вместо да предложи кандидат за посланик на България в Украйна, Министерството на външните работи реши да назначи Николай Ненчев за нов “временно управляващ” посолството ни в страната. Това е необосновано понижаване на равнището на дипломатическо представителство и грубо заобикаляне на Конституцията и установения ред за определянето на ръководители на задграничните ни мисии”, се посочва в съобщението на президентството.

Той подчерта, че по време на правителството “Денков-Габриел” Ненчев пак му е бил предложен за поста, но Радев е отказал, защото „въпросният кандидат не притежава необходимите професионални качества и подготовка за този важен пост”.

Премиерът Главчев обяви, че не е нарушил закона, защото става въпрос за временно изпълняващ длъжността. Той посочи, че  

не е имало особено много желаещи за поста,

като се има предвид, че в Украйна бушува война.

Драмата започна в началото на 2022 г., когато Русия нахлу в Украйна и посланик Костадин Коджабашев беше изтеглен от Киев. Оттогава България няма посланик в Украйна. По-късно през годината – през август – Коджабашев стана заместник-министър на външните работи и говорител на ведомството в служебния кабинет на Гълъб Донев.

За Радев Николай Ненчев е спорна фигура. Той беше министър на отбраната във второто правителство на Бойко Борисов (2014-2017 г.) като представител на коалиционния партньор “Реформаторски блок”. По едно време бе обвинен от прокуратурата, че

не е изпълнил договори с руската компания РСК МиГ

за ремонт и доставка на резервни части за изтребителите МиГ-29, а е възложил ремонта на Полша. Тогава се наложи Радев, като бивш командир на Военновъздушните сили, даде показания пред съда на закрито заседание. Съдът оправда Ненчев, но от коментарите на президента стана ясно, че е предпочитал договорите с Русия.

“Моят призив към Министерството на отбраната, към правителството на Република България е за неотложни мерки, срочни, така че да е ясно ще можем ли да поддържаме МиГ-29 в Руската федерация“, каза тогава Радев.

Това се случи броени часове, след като

Брюксел прие четвъртия пакет от санкции срещу Москва ,

чиято първа точка гласеше: “Пълна забрана на всякакви трансакции с ключови руски държавни предприятия в различни сектори на военно-промишления комплекс на Кремъл”.

Според закона посланиците се назначават с указ на президента по предложение на правителството. Това означава, че трябва да има съгласуване между двете институции. Просто и ясно. Проблемът е, че твърде често процедурата зацикля заради различните интереси.

В случая служебният премиер има право да назначи Ненчев, защото

временно управляващите посланици нямат нужда от президентски указ.

Тази практика се използва на много места, когато не може да бъде назначен извънреден и пълномощен посланик.

Служебният премиер обясни във вторник, че продължава обсъждането на кандидатури, за да бъде назначен постоянен български посланик в Украйна. Едва тогава предложението ще бъде изпратено до президента, който да реши дали да издаде указ.

Не, че е станало нещо страшно и непоправимо, но важното е да има конфликти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст