Китай ли стана новият дипломат № 1 в света?

Китай

Китай все по-често организира срещи за разрешаване на дългогодишни конфликти. Неговите дипломати неспирно кръстосват четирите краища на света, а Пекин през ден посреща чуждестранни гости.

Очевидно е желанието на втората икономика в света да се наложи като дипломат номер 1 и най-гъвкав посредник при разрешаването на кризи. Това, разбира се, си има цена – огромно разширяване на влиянието. Проактивната китайска дипломация бързо си даде сметка, че това е по-сигурният начин за успех от търговските войни.

Преди година светът стана свидетел на важен дипломатически пробив. След седем години замразени отношения,

Саудитска Арабия и Иран възстановиха връзките си

благодарение на посредничеството на Китай.

Отношенията между двете съседни, разделяни от Персийския залив, са на приливи и отливи от близо 40 години. Многобройните опити за помирение между тях все се проваляха, но изведнъж, когато никой не очакваше, те решиха да заровят томахавките. Страните от региона си отдъхнаха, а и  се зароди надежда, че

сближаването ще се отрази положително и на войната в Йемен.

Анализаторите са единодушни, че живеем в нов свят и фигурите по шахматната дъска са разместени, както и силата на играчите.

Едно е сигурно – Китай е работил упорито от години, за да разпространи влиянието си в Близкия изток и сега това дава плодове. За да постигне успех, Пекин заложи на търговията. В последните години той укрепи търговските и дипломатическите си отношения със страните от Близкия изток, голяма част от които традиционно са под американско влияние.

Само през тази седмица в Пекин бяха проведени две срещи, които в бъдеще може да се окажат много важни.

В началото на седмицата

14 палестински фракции, в това число “Хамас” и “Фатах”,

подписаха споразумение в китайската столица, което предвижда след войната в ивицата Газа да бъде създадено “правителство на националното помирение”.

Пекин подкрепя решението за две държави – Палестина и Израел, като дългосрочно решение на конфликта между тях. ЕС и САЩ подкрепят същата позиция. Като цяло създаването на палестинска държава върху земи, окупирани от Израел в Шестдневната война от 1967 г., е крайъгълният камък на усилията на международната общност за разрешаване на конфликта от десетилетия.

Засега не ясно, доколко успешна ще е китайската инициатива, защото

Тел Авив е категоричен – от Пекинската декларация няма никакъв смисъл.

Израелският парламент пък гласува миналата седмица против създаването на палестинска държава, защото това би било „екзистенциална заплаха“. Въпреки това, срещата не непримиримите палестински фракции в Пекин и достигането до споразумение е забележителен дипломатически успех.

През тази седмица

Пекин бе домакин и на украинския външен министър Дмитро Кулеба.

Китай се представя  като неутрален по отношение на войната в Украйна, но обяви „безгранично“ партньорство с Русия дни преди инвазията през 2022 г. и прие президента Владимир Путин за разговори през май. В същото време обаче поддържа добри отношения и с Украйна.

В сряда (24 юли) Кулеба каза на колегата си Ван И,  че Киев е готов за преговори с Русия, но само при едно условие –

зачитане на суверенитета и териториалната цялост на Украйна.

Москва също обяви, че ще преговаря, но само ако Украйна се откаже от влизане в НАТО и от четирите региона, които частично е окупирала.

Китайският външен министър подчерта, че може би все още не е назрял моментът за преговори, но пък е направена първата крачка. Той посочи, че Пекин търси „формула за мир“.

Китай и Бразилия публикуваха съвместно мирно предложение от шест точки през май, заявявайки, че подкрепят провеждането на международна мирна конференция, в която да участват и Киев, и Москва.

В петък (26 юли) към Пекин пътува италианският премиер Джорджа Мелони, за да преговаря за засилване на търговията.

Подобно развитие показва, че Китай вече е незаобиколим геополитически фактор.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст