При седем от десетте държави, които са били домакини на летни олимпийски игри (от 1984 г. в Лос Анджелис до днес), капиталовите пазари са белязали ръст след края на двуседмичното събитие. Досега винаги олимпийските игри са означавали повече бикове и по-малко мечки. Това отбелязва Климент Робев, координатор “Финансова грамотност” в “Елана Трейдинг”.
Европейското първенство по футбол завърши преди броени дни, а вече олимпийските игри чукат на вратата. Събитие, което приковава вниманието от момента, в който се обяви страната домакин. Този път вниманието е насочено към Франция. Емоции, медали, здрави тренировки и раждане на нови национални герои. Затова олимпиадата привлича милиони фенове и хиляди спортисти. Но и не само. Игрите имат и социален характер – изграждане на общност, опознаване на различни култури, както и на кулинарните достойнства на страната домакин. А какво по-подходящо място за това от град като Париж. Той ще бъде домакин на първите игри без ограничения за зрителите от шест години насам. Още помним как летните игри в Токио през 2021 г. и зимните игри в Пекин през 2022 г. се проведоха на полупразни трибуни поради Ковид пандемията.
Подобен форум изисква мащабно планиране, изграждане на инфраструктура и инвестиции. Въпреки това, страните яростно се борят за възможността да бъдат домакини на подобни събития. Това носи престиж, подпомага туризма, а и подкрепя местната икономика. Но да проследим досега как подобно събитие се отразявало върху капиталовия пазар на държавата домакин.
Олимпийските игри са нещо повече от международен спортен празник.
Според данните, те имат и силен инвестиционен отзвук. Фондовите пазари на повечето страни домакини исторически са генерирали положителна възвръщаемост в следващите 6 и 12 месеца. При седем от десетте държави, които са били домакини на летни олимпийски игри (от 1984 г. в Лос Анджелис до днес), капиталовите пазари са белязали ръст след края на двуседмичното събитие. Австралия (Олимпиада в Сидни през 2000 г.), Китай (Олимпиада в Пекин през 2008 г.) и Япония (Олимпиадата в Токио през 2021 г.) бяха трите изключения. Причина за това са форсмажорните събития като:
-Дотком балона и терористичните атаки от 11 септември през 2000-2001 г.;
-Финансовата криза през 2008 г.;
-Ковид пандемия през 2021 година.
Френската икономика е третата най-голяма в Европа и е сред водещите в света. Борсата в Париж е част от най-голямата фондова борса в Европа – Еuronext. Водещият френски борсов измерител CAC 40 е сред най-следените и популярни световни индекси и измерва представянето на френския капиталов пазар. Подобно на другите индекси, понижаването на лихвените проценти последните години оказа подкрепа на акциите и CAC40 се търгува във възходящ тренд от 2020 г. насам. След като през настоящата година той беляза нова рекордно висока стойност, последва спад от близо 10 на сто. Основна причина за това бе политическата нестабилност в страната.
Основните спонсори на олимпийските игри – Париж 2024 г.
Организаторите на игрите се очаква да съберат около 1.3 милиарда долара от спонсорски приходи. Както от френски партньори, включващи общо 60 компании, като Accor и LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, така и от международни партньори, като Coca-Cola. За първи път Anheuser-Busch InBev е спонсор на бирата за Олимпийските игри, като ще предложи безалкохолна напитка. Френската луксозна марка LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton е похарчила 160 милиона долара, за да стане първият „креативен партньор“ на игрите, като всички нейни брандове ще бъдат представени по време на събитието. Louis Vuitton е проектирал подносите, на които ще се връчват медалите, производителят на луксозни кожени изделия Berluti е изработил униформите на френските спортисти за откриването на игрите, а шампанското Moët & Chandon ще се лее на корем в по-тузарските ресторанти.
Сред останалите значими спонсори може да откроим Alibaba, Visa и Sanofi –
световни компании, които не се нуждаят от много представяне. Alibaba е един от глобалните партньори на олимпийските игри от 2017 година. Чрез платформата Alibaba Cloud Intelligence компанията предоставя усъвършенствана облачна инфраструктура и услуги за игрите. Alibaba Cloud ще позволи дигитализацията на олимпийските игри, като така ще оптимизира преживяването за спортисти и фенове по целия свят. Visa е глобален олимпийски партньор от 1986 г., като изключителен партньор в областта на платежните технологии. Компанията предоставя най-технологично напредналите решения за плащане както на зрителите, така и на организационните комитети. В същото време Visa е подкрепяла над 500 олимпийски и параолимпийски спортисти с подходящи инструменти и ресурси чрез Team Visa от 2000 г. насам. Sanofi е премиум партньор на олимпийските и параолимпийските игри Париж 2024 и официален партньор на щафетите с олимпийски и параолимпийски факли. Като подкрепя олимпийските игри, компанията се надява да промени консервативния си имидж и да привлече по-млада аудитория. Освен това, Sanofi /SAN:xpar/ изпраща хиляди служители като доброволци и подкрепя 14 спортисти и треньори от различни спортове.
По време на олимпийските игри в Токио през 2020 г. общо 3 млрд. зрители са били пред малките екрани. Очаква се тази година аудиторията да е още по-многобройна, особено сред американските зрители. Неслучайно, събитието в Париж е планирано за излъчване в удобни часове за американската аудитория. В удобно за гледане време ще бъде и за България! Нашата страна ще бъде представена от 46 елитни спортиста в 16 различни дисциплини.
До откриването на XXXIII-те летни олимпийски игри – 26 август, остават броени часове
От олимпийската програма тази година отпадат спортовете бейзбол, софтбол и карате за сметка на брейк данс, който ще направи своя дебют.
В игрите взимат участие състезатели от 205 държави, както и състезатели без държава, състезаващи се под олимпийския флаг (такива са състезателите бежанци). След началото на войната в Украйна, Олимпийските комитети на Русия и Беларус са с отнети права от Международния олимпийски комитет. Руските и беларуски състезатели участват на игрите в отбора на Неутралните индивидуални атлети.
В програмата на игрите има 329 състезания в 32 спорта.
Олимпийските игри в Париж продължават до 11 август.