България напълно се е провалила по отношение на климатичните политики и няма да може да се възползва от ресурс от около 5 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост и по оперативни програми. Това, обявиха от сдружение “Коалиция за климата” по време на пресконференция в БТА.
Според Борислав Сандов – бивш министър на екологията в кабинета “Кирил Петков” държавата ни не само ще има пропуснати ползи, но и доста сериозни щети, които все по-трудно ще успява да покрие. Ето защо трябва да се провеждат отговорни и решителни политики в сферата на превенцията и адаптацията, които са двата стълба в борбата с климатичните промени, подчерта Сандов.
Той даде пример, че Европейската комисия е изчислила, че 1 евро, когато е вложено навреме в мерки за климатична адаптация, спестява 14 евро за погасяване на щетите след това.
Борислав Сандов обърна внимание и че според данни на Европейската комисия Европа се затопля два пъти по-бързо спрямо останалата част на света. Освен това България, като част от Югоизточна Европа, е сред най-уязвимите места на Стария континент и у нас екстремните прояви на климата ще стават все по-чести, предупреди бившият екоминистър.
Той изрази съжаление, че България все още не разполага със специализирана техника за гасене на пожари от въздуха, както и със съответното звено за това. Той обвини отговорните институциите, че нямат желание да се възползват от възможностите за финансиране по европейски програми за закупуване на техника за борба с пожарите. Сандов обърна внимание, че не може само едно звено или само една институция да се занимават с политиките за овладяване, превенция и адаптация на климатичните промени.
Тодор Тодоров от сдружение “За земята” обърна внимание, че за десет години Националният експертен съвет по изменението на климата е бил свикан едва четири пъти, което е показателно за отношението на държавата по темата. По отношение на провала на държавата при справянето с климатичните промени Тодоров даде за пример, че всеки път, когато е имало наводнения или горски пожари, местните власти се оправдавали с климатичните промени, но през цялото време не били взети никакви превантивни мерки.
Магдалена Малеева, учредител на “Горичка”, цитира проучване на Европейската инвестиционна банка, според което 79% от българите смятат, че климатичната криза е сериозен проблем. От тях 50% твърдят, че са били засегнати от климатичните промени. Само 6% са скептични, че изобщо такива промени има. Малеева коментира, че от данните ясно се вижда, че българските граждани си дават сметка за проблемите, свързани с промените в климата. Тя обърна внимание и че климатичната криза не е само екологична, а е и здравна, икономическа и демографска.
В заключение от “Коалиция за климата” настояха за решителни политики за адаптация и овладяване на глобалното затопляне.