Как 13 926 български мини ПСМ-1 по границата са били унищожени до края на 1999 г., ама гърмят сега?
Ситуацията с пожара по българо-гръцката граница все повече започва да наподобява сюжет на абсурдна драма. Както ви е известно, абсурдна ситуация е онази, в която човекът иска да е наясно с нещо, но светът остава глух и неразбираем. Произходът на думата “абсурд” от латински допълва смисълът на тази дефиниция – ab ( от, далеч от) и surdus (глух).
В нашия случая обаче има малка разлика – искаме да сме наясно какво става с пожара в планина Славянка, но компетентните власти казват, че там гърми и трещи и няма как да разберем. И ние се чудим и блъскаме глави, защото искаме да знаем истината…
Тя се оказва непостижима, поне на този етап. Например главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” твърди, че взривяващи се мини пречат на огнеборците да потушат пожара по българо-гръцката граница.
“Колегите бяха започнали незабавно да гасят, но се оказа, че отново се чуват взривове на мини и поради тази причина екипите са изтеглени с цел безопасност, заяви той.
Темата за мините вече бе коментирана надълго и широко от бившия вътрешен министър в служебния кабинет на Стефан Софиянски и правителството на Иван Костов Богомил Бонев. В своя публикация във Фейсбук той бе категоричен, че мини по българо-гръцката граница вече няма, защото са били премахнати по негово време.
Ето какво написа Бонев:
“Точно преди 25 г. минните полета по южната граница бяха премахнати. Обезвредени бяха над 300 хил. противопехотни мини. Това беше и част от ангажимента ни за присъединяване към НАТО и ЕС. Последната обезвредена мина стоеше като сувенир на бюрото ми (метална, за сведение на някакъв „корифей“ от МО, който по телевизията каза, че били бакелитови и трудни за откриване с металотърсач). Ако са останали противотанкови мини, то МО трябва да обясни какво са правили през всичките тези години. “Гранична полиция” докладва, че са си свършили работата в двукилометровата полоса, забранена дотогава за хора и животни. И са премахнали противопехотните мини. Ако “Гранична полиция” са пропуснали нещо, което не ми се вярва, защото работеха по схемите и картите за минните полета, какво са правили в МВР в последните 25 г.
Или този министър изобщо не е в час, или всички преди него не помнят какво са закусвали.
Разбира се, повишена предпазливост не е излишна. Човешкият фактор винаги е допустимо да е пропуснал нещо при разминирането. Но за 25 г. тези места не са забранени за посещение. Хиляди гъбари, билкари и всякакви бродят в този район. Слава Богу, инцидент не е имало.
Иначе с кой акъл МВР ще допуска свободно движение на хора и животни в минно поле. Явно и министърът играе в общия драм състав за приписване на героизъм, както стана при фойерверките в Елин Пелин с участието на Главчев“, гласеше постът на Бонев.
След 1989 г. става известно, че
по българските граници е имало 72 минирани полета,
създадени през Студената война. По южната ни граница с Гърция са били устроени 71,27 км противопехотни минни заграждения с обща площ 53 456 дка. Поставени са и 13 926 български мини ПСМ-1 (пехотни скачащи мини). През 1992 г. по разпореждане на тогавашния вътрешен министър Йордан Соколов са извадени и унищожени първите 227 мини. Впоследствие със заповед на вътрешния министър Богомил Бонев са създадени два екипа по шест човека, които от септември до октомври 1998 г. са извадили и унищожили 2224 мини, а до ноември с.г. още 2202. Окончателното разминиране е станало през 1999 година. Всичките 13 926 мини са взривявани една по една.
Гърците също минирали границата си, за охрана на линията “Метаксас” – верига от укрепления, построени по продължение на гръцко-българската граница и замислени като защита на Гърция в случай на българско нападение по време на Втората световна война.
Техните минни полета били на 2 м от нашата бразда.
Обезвреждането на всички противопехотни мини в минираните полета е завършено до 31 октомври 1999 година. Крайният срок за България, установен от “Договор за забрана на мините”, за завършване на разчистването на минните полета е бил 1 март 2009 година.
Република България е страна по Отавската конвенция от 4 септември 1998 година. В съответствие с разпоредбите на Конвенцията към 31 октомври 1999 г. всички минни полета на територията на страната бяха премахнати, а към 20 декември 2000 г. са унищожени и наличните запаси от противопехотни мини (общо 881 970 бр.), като за учебни и тренировъчни цели са запазени 4000 бройки.
Докато спорът около мините продължава да се разгаря, стана известно,че огънят е атакуван и по въздух. Областният управител на Благоевград Георги Динев информира, че продължава обливането по въздух на пожара на българо-гръцката граница. От вчера двата френски самолета, изпратени по линия на Механизма за гражданска защита на ЕС, работят на терен.
Към момента пожарът не се е разраснал, фронтът му е около километър, все още е низов, обобщи Динев. Той допълни, че огънят е навлязъл с около стотина метра в българска територия.
Що се отнася до въпроса как е възможно унищожените мини през 1999 година да гърмят сега, ще е най-добре да попитаме Уди Алън, който винаги нетрадиционни и изключително любопитни трактовки на различни въпроси. И прави възможно да повярваме, че някой може да носи обувки с висок ток, които – колкото и странно да е това – го правят да изглежда по-нисък…
Та така и с мините…