Европейската комисия (ЕК) иска 100 млн. евро от правителството на Кипър за провален проект за терминал за втечнен газ, който в момента е разследван за корупция. Става въпрос за договор на стойност 542 млн. евро за изграждането на съоръжението за внос на горивото във Василикос, спечелен от консорциум от китайските компании China Petroleum Pipeline (CPP) и Hudong-Zhonghua Shipbuilding, норвежката Wilhelmsen Ship Management и британската Metron.
Проектът, целящ да намали зависимостта на Кипър от вноса на суров петрол, е трябвало да бъде завършен до 2019-а. Той обаче започва да трупа закъснения и крайният срок е удължен първоначално до 2022-а, а впоследствие и след нея. Сделката се проваля окончателно на 18 юли зарази обвинения, че консорциумът не изпълнява задълженията си по контракта.
CPP е отнесла въпроса до международния арбитражен съд в Лондон в опит да принуди Никозия да върне над 200 млн. евро. Агенцията, отговаряща за климата, инфраструктурата и околната страна на Европейския съюз (CINEA) пък е изпратила на 24 юли запитване до кипърското правителство да даде до септември обяснения как е използвало финансирането с европейски фондове и да се подготви да върне част от него. (Според официални кипърски представители, Никозия вече е получила 69 млн. евро от общо 101 млн. евро безвъзмездно финансиране по този договор).
Ден по-късно Европейската прокуратура (EPPO) обяви, че е “започнала разследване на проект за терминал за внос на втечнен газ в Кипър по подозрение за измами с обществени поръчки, неправомерно използване на средства на ЕС и корупция”.
Кипърският министър на енергетиката Георгиус Папанастасиу е поискал 30 дни, за да отговори на обвиненията. След извънредно съвещание на кабинета по въпроса на 30 юли той е казал, че последният развой на събитията по въпроса “поставя страната в риск”. През миналата седмица кипърският президент Никос Христодулидис пък коментира, че предишното правителство не е трябвало да избира консорциум за проекта. Но, същевременно е подчертал, че “проектът ще бъде изпълнен”.
EPPO, която отговаря за разследването и за повдигането на обвинения за престъпления срещу финансовите интереси на ЕС, съобщи, че нейната проверка е започнала след публикуван през януари доклад на Националната одитна служба на Кипър. CINEA също е предоставила информация на европейските прокурори. “След получаването на тази информация и детайлното й проучване, EPPO е взел решение да започне разследване, за да се запознае с договорите, сключени от държавните органи”, посочва Европейската прокуратура.
В своя доклад от 142 страници националните одитори на Кипър описват повдиганите от нея множество въпроси и опасения за закъсненията, растящите разходи и качеството и безопасността на проекта. Службата препоръчва контрактът да бъде отнет от консорциума. Компания за инфраструктурата за природен газ на страната ETYFA, която е възложител на проекта, твърди, че това е невъзможно заради спешната нужда от терминала.
Консорциумът, от своя страна, е поискал допълнителни 25 млн. евро, за да покрие нарасналите разходи за стомана. Искането е било одобрено от финансовото министерство против препоръките на одиторите. ETYFA се е отказала и от правото си да търси щети от изпълнителните заради необоснованите закъснения. На 18 юли обаче именно кипърската компания е врътнала кранчето на проекта, посочвайки в официално изявление, че въпреки всичките й усилия “поредица от нарушения” на договорните условия от ръководения от китайците консорциум “не оставят друга възможност освен прекратяване на споразумението” и започване на правни действия срещу изпълнителите.
На обвиненията, че консорциумът не е получавал плащания по контракта, официални представители на Никозия са заявили, че ETYFA е изпълнявала стриктно договорните си задължения. А кипърският министър на финансите е казал, че през идните няколко дни ще има нова тръжна процедура с цел проектът да бъде завършен “за осем месеца”.