Александър Вълчев от ИТН бе избран за председател на временната комисия, която ще проверява кмета на Доспат за корупция

Доспат

Депутатът от “Има такъв народ” Александър Вълчев бе избран за председател на временната комисия за проверка на фактите и обстоятелствата за корупционни практики и системна злоупотреба със служебно положение на кмета на Община Доспат – Елин Радев. Комисията ще проверява и сигнали за това, че с работата си като кмет той е облагодетелствал и свързани с него дружества.

Изборът на Вълчев стана след прегласуване, след като се очертаваше, че и той, също като предложения от ГЕРБ-СДС – Красимир Събев и номинирания от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” – Венко Сабрутев, няма да събере необходимата подкрепа.

Председателят на парламентарната група на “Има такъв народ” – Тошко Йорданов се обърна към вносителите на предложението от ПП-ДБ да подкрепят Александър Вълчев, а да не оставят комисията без председател, а само по волята на председателя на Народното събрание.

След този аргумент кандидатът на ИТН бе избран със 112 гласа “За” (трима от ГЕРБ-СДС, 30 от ПП-ДБ, 38 от “Възраждане”, 12 от “БСП за България”, 16 от “Има такъв народ”и 13 от нечленуващите в никоя група народни представители). “Против” бяха 36 народни представители (22 от ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ и 13 от ДПС), “Въздържал се” гласуваха 41 депутати (40 от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ).

Самото решение за създаване на комисията бе подкрепено със 116 гласа “За” (34 от ПП-ДБ, 37 от “Възраждане”, 11 от ДПС, 6 от БСП за България, 16 от “Има такъв народ” и 12 – нечленуващи в никоя парламентарна група), “Против” бяха 63 депутати (всички те – от ГЕРБ-СДС), а двама от ГЕРБ-СДС гласуваха “Въздържал се”.

Временната комисия бе избрана за срок от 1 месец, като за нейни членове бяха избрани Красимир Събев и Младен Шишков от ГЕРБ-СДС; Венеция Ангова и Венко Сабрутев от ПП-ДБ; Емил Янков и Ангел Георгиев от “Възраждане”; Искра Михайлов и Халил Летифов от ДПС; Деян Дечев и Иван Петков от “БСП за България” и Драгомир Петров и Александър Вълчев – от “Има такъв народ”.

По време на обсъждането на създаването на комисията най-яростни противници срещу това решение бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, от чиято политическа сила е издигнат Елин Радев.

Народният представител от ГЕРБ-СДС – Красимир Събев, избран от Смолян, обяви, че създаването на временната комисия е политически мотивирано и твърденията, че кметът на Доспат е разрушил къща на своя съгражданин – опонент, изцяло не отговаря на действителността.

“В Доспат няма разрушена къща – има разрушени две огради и една пристройка, които са влизали в платното за движение в общината, като за двете от тях има решения на Върховния административен съд, който постановява, че действията на кмета са правомерни. Едната процедура не е жалена в съда, а кметът е изпълнил своите задължения”, защити Събев кмета на Доспат.

Той бе категоричен, че кметът не е направил нищо, което да нарушава човешки права, а депутати от листите на ИТН и ПП-ДБ, които искат да стават народни представители, си правят предизборната кампанията. Събев обърна внимание, че кметът на Доспат е минал през цялата йерархия – бил е общински съветник, председател на общинския съветник, след това три мандата е бил кмет на града, като последния път е бил избран с 65% подкрепа.

Не на последно място Събев посочи, че община Доспат е най-проверяваната и досега всички проверки са показали, че при управлението й се спазват правилата и законите. Депутатът от ГЕРБ-СДС защити кмета на Доспат и от множеството сигнали в социалните мрежи срещу него с думите, че вероятно няма кмет, за когото да не може да се намери критична публикация във “Фейсбук”.

Един от вносителите на предложението за комисията – Венеция Ангова от ПП-ДБ – посочи, че гражданите на Доспат са дошли в София и са изразили гнева си срещу Елин Радев, посочвайки, че той прилага закона напълно избирателно.

Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС се изказа против създаването на временна комисия за кмета на Доспат с аргумента, че неговата дейност е прерогатив на местната власт и там си има органи, които да вземат отношение.

На многобройните аргументи на ГЕРБ-СДС, че Елин Радев е избиран с 65% от гласовете на съгражданите си, Красимира Катинчарова от разпадналата се група на “Величие” реагира с въпрос как така те не са чували за феоделан и купен вот.

От своя страна независимият депутат Калоян Методиев, избран от листата на “БСП за България”, посочи, че става въпрос за местен феодализъм по модела “Галиче”, срещу който парламентът трябва да се бори, като го разобличава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст