Депутати от ПП-ДБ предлагат въвеждане на изрична забрана в Закона за съдебната власт сегашният Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира т. нар. трима големи в съдебната власт – председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор.
От трите процедури ВСС е открил само тази за избор на титулярен шеф на държавното обвинение след уволнението на Иван Гешев. Процедурата за ВАС пък трябваше по закон да е вече открита, но попадна под забрана в преходните разпоредби на промените в Конституцията, които бяха обаче отменени. Междувременно сегашният състав на ВСС надхвърли мандата си с близо две години поради нестабилните управления с редуване на кратки парламенти и служебни кабинети.
„В обществото е натрупано голямо недоверие към съдебната власт и особено спрямо Висшия съдебен съвет, като кадрови орган на съдебната власт, и Инспектората към ВСС. Обстоятелството, че мандатът и на двата органа, е изтекъл, води до допълнително намаляване на общественото доверие към тях. Като последица всяко едно съществено решение от дългосрочно значение за функционирането на съдебната власт, взето от тези два органа с изтекъл мандат, е с ниско обществено доверие и води до недоверие за демократичната му легитимност.
Тук следва да се акцентира, че за решения, които имат фундаментално и дългосрочно значение за функциониране на съдебната власт и доверието, освен правните основания, на които се основава тяхната законосъобразност, законодателят следва да уреди и допълнителни гаранции, които да засилват доверието и тяхната прозрачност и демократична легитимност. Особено в случаите, когато е налице избор на конституционно установени органи. Следва да бъде отбелязано, че за гарантиране на правовата държава и демократичната легитимност на конституционно установени органи е необходимо техният избор да се извършва от съответния орган (т.е. от овластавящия орган) по време на неговия конституционно установен мандат“, посочват от ПП-ДБ.
Вносителите напомнят, че мандатът на всеки от тримата големи е 7 години, а съществените правомощия, които са възложени на председателите на двете върховни съдилища и на главния прокурор, изискват на съответните позиции да бъдат назначавани лица, които се ползват с високо обществено доверие. И допълват, че основната цел на предлаганите от тях промени е да се увеличат гаранциите за прозрачност и по-висока обществена легитимност при избор на председател на ВКС, председател на ВАС и главен прокурор, като се предвиди изрично правило, че ВСС след изтичане на мандата си да не може да провежда процедура за избор, съответно да предлага за назначаване на президента на тези позиции.