Огромен бивш нацистки бункер в Германия, за който се е смятало, че е твърде сложен за разрушаване, е бил превърнат в луксозен хотелски комплекс с ресторанти, концертна зала и покривна тераса. Пететажната сграда в квартал Санкт Паули в Хамбург се е извисявала над града десетилетия наред като един от най-големите бункери в света с мрачно минало, свързано с нацисткия режим.
Сега сивият му бетонен покрив е покрит с растителност като част от петгодишен ремонтен проект на стойност 100 милиона долара, който включва хотел със 134 стаи, концертна зала с 2000 места и общинска градина за местните жители. “Идеята да повишим височината на сградата с растителност беше да добавим нещо спокойно и позитивно към този масивен блок, останал от нацистката диктатура”, каза Анита Енгълс от местната квартална асоциация Хилдегарден.
По време на Втората световна война нацистите построяват бункера в Санкт Паули през 1942 г. като част от серия масивни “флак кули”, които служат като убежища при въздушни нападения, както и като пропаганда за управлението на Хитлер над Германия. Два бункера от ерата на нацизма са построени в Хамбург, три в Берлин и още три във Виена. Всички те стоят и до днес, с изключение на една от берлинските структури, която е разрушена поради опасности за сигурността.
Официални лица предупреждават, че взривните вещества, необходими за разрушаването на бункерите – с външни стени с дебелина над 8 фута и покрив от 11,5 фута стоманобетон – биха представлявали твърде голям риск за гъсто населените райони. Комплексът в Санкт Паули е приютил до 25 000 цивилни граждани по време на бомбардировките на съюзниците през юли 1943 г. по операция “Гомор”, която опустошава град Хамбург.
След войната бункерът Санкт Паули е използван за настаняване на бездомни в Хамбург, преди да бъде преобразуван в офис пространство за телевизионен център и рекламни компании през 50-те години на миналия век. По-късно долните етажи се превръщат в места за музиканти и нощен живот, докато други части помещават радиостанция и дори катерачна зала. Към 2019 г. град Хамбург и частни инвеститори стартират ремонтен проект за пълна трансформация на бункера като част от нов “процес на денацификация”, според уебсайта на имота.
Предложението идва година след като централата на Гестапо, тайната полиция на нацистите, беше преоткрита като луксозно пространство с бутици, офиси и апартаменти в Хамбург. Градът преди това превърна другата си флак кула в мини електроцентрала, която произвежда електричество от възобновяеми източници. Докато Германия и Австрия продължават да се справят с проблема с обновяването на нацистки структури за съвременни нужди, Санкт Паули ще увековечи своето минало с музейна експозиция на първия етаж.
Докато реновирането беше в ход, кварталната асоциация Хилдегарден събра свидетелства от хора, живели в бункера по време на войната. Групата също така проследи записи на тези, които са били принудени да го построят в рамките на само 300 дни, като техните истории вече са достъпни за разглеждане на мястото на изложбата.
Заедно с двете кули в Хамбург, германските власти преобразуваха останалите два бункера в Берлин в два градски парка, след като ги погребаха под изкуствени хълмове. Една от флак кулите във Виена беше реновирана в публичен аквариум с площ от 43 000 квадратни фута.
Четете още на : Повече са разрешителните за строеж на жилищни сгради, но с по-малко апартаменти.