Пазарът на производствени и складови площи в София показва признаци на възстановяване през второто тримесечие на годината. След относително бавното темпо, което донесе началото на 2024 г., средата ѝ се характеризира със стабилна строителна активност и слабо изразено търсене. Наемите остават около досегашните си нива, като се очаква до края на годината те да се задържат без значителни промени. Това сочат данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.
Наблюдават се инвестиции на големите търговски вериги, които разширяват своите складови бази в близост до София. „Това е резултат от ръст в оборотите на тези вериги, който води до стремеж към разширяване на търговската мрежа и съответно необходимост от повече площи за обслужване на новите магазини. Тези капиталовложения са основна част от активността на пазара на индустриални площи”, коментира Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални и логистични площи” в Cushman&Wakefield Forton.
По данни на компанията, българската верига „Фантастико“ усвоява над 16 000 кв. м, а други 6000 кв. м се заемат от Billa през второто тримесечие.
Общият обем на наети и завършени за собствено ползване площи през периода расте с 30%
спрямо същото тримесечие на миналата година до близо 80 000 кв. метра. Търсенето е активно сред търговците на дребно и сравнително скромно от страна на наемателите в областта на онлайн търговия, транспорта и производството, което до голяма степен съответства на общата картина в икономиката.
Завършените складови и производствени площи през тримесечието достигат общо 62 000 кв. метра.
Близо 60% от тези площи са в обекти с разгърната застроена площ над 10 000 кв. метра. Така, общият обем на складовете в София нараства до близо 2.1 млн. кв. метра. Всички новозавършени площи през периода са предназначени за собствено ползване, като освен хранителните вериги, активни са и операторите на електроника и DIY магазините.
В бъдеще предлагането ще остане голямо,
посочват от Cushman&Wakefield Forton. Към средата на 2024 г. строителната дейност възлиза на 327 000 кв. м, което е с 13% повече в сравнение с миналата година. Този обем е разпределен в 33 проекта, чието завършване е планирано до края на 2025 година. Делът на спекулативните проекти / разработвани с цел отдаване под наем/ надхвърли 50% от цялата площ в строеж за първи път от десет тримесечия насам, което отразява най-вече все по-важната роля на „CTP“ като предприемач на пазара.
Към края на юни
доходността от първокласни логистични площи клас „А“ /над 10 000 кв. м/ се понижaва
с 25 базисни пункта до 7.75% и е със 75 базисни пункта под нивата отпреди пет години. Очаква се доходността да се задържи на тези нива в краткосрочен план. Същевременно
първокласните наеми са средно 5.3 евро на кв. м,
но са с близо 40% по-високи от тези преди пет години. В перспектива от шест месеца се очаква наемите да останат без промяна или да се понижат незначително, посочват от компанията.