Компаниите за добив на уран от Австралия призовават австралийските регионални управи да вдигнат забраната за добив на суровината за ядрено гориво, чието търсене се очаква да скочи в процеса на отказ от изкопаемите енеригйни източници. В Австралия се намира почти една трета от откритите находища на радиоактивния метал в света, но само два от осемте щата и територии на страната – Южна Австралия и Северната територия – са разрешили добиването му. В момента има само два действащи проекти (и двата в Южна Австралия), докато опасения за околната среда и безопасността отказват другите управи да развиват сектора.
Гладът за уран се засили след като цените му се увеличиха над три пъти през това десетилетие в очакване на скок на потреблението на горивото, което е основна састъвнъ част от ядрените централи. Големи световни икономики като Съединените щати, Япония и Франция, са сред общо 22-е държави, които в края на 2023-а обявиха, че ще утроят ядрения си енергиен капацитет до 2050 година.
Уранът ще е ключовата точка за обсъждания на откритата на 5 август годишна конференция Diggers & Dealers в Калгурли, Западна Австралия. Тя привлича стотици мениджъри и финансисти от бранша в затънтеното градче, забранило добива на уран през 2017-а, с изключение на четири одобрени преди тази година проекти, които все още не са започнали производството му.
“Забраната в някои щати като Западна Австралия, които са известни с миньорското си “потекло”, е абсурдна и излага нацията на риск да пропусне нарастващото глобално търсене”, коментирал преди откриването на конференцията Джонатан Фишер – главен изпълнителен директор на Cauldron Energy – регистрирана в Сидни фирма за проучване на находища на горивото. Той е допълнил, че е дошло “време за премахване на тези ограничения, защото има реална икономическа цена, ако това не бъде направено”.
Ролята на Австралия като производител на уран е ограничена от опасения за околната среда. Бедствията в Чернобил и Фукушима все още са живи в световната памет, а токсичните течове от проекта “Рейнджър” на “Рио Тинто” в Северната територия отпреди повече от десет години, все още се почистват.
Двете действащи уранови мини – проектът Olympic Dam на BHP Group, в който уранът е страничен продукт от добива на промишлена мед – и Honeywell на Boss Energy , произвеждат около 9% от обявения световен продукт.
Разрешенията за минни операции се одобряват на щатско равнище в Австралия, но федералното правителство все още не е взело мерки да насърчи добива на ядрено гориво, въпреки че настоява страната повиши производството на жизнено важни минерали с ключова роля за енергийния преход.
Австралийският уранов сектор играе важна роля в глобалната енергийна сигурност и в прехода към нетни нулеви емисии за ангажираните с него страни, посочва говорител на министъра на федералните природни ресурси Маделин Кинг. И допълва, че всякакви решения за бъдещето на регулирането на урановия добив или на забраните са в правомощията на съответните щатски управи.
Все пак, повторното отваряне на мината Honeywell през юли – почти десетилетие след консервацията й заради срива на урановите котировки, вдъхва надежди на играчите от бранша за повече одобрени проекти. Цените на урана са под върховите около 106 щ. долара за паунд (453.59237 грама) от началото на февруари, но са над 80 долара за паунд (бел. ред. – 82.60 щ. долара за паунд) – 9.23% спад от началото на годината.
Тези равнища не са достатъчно привлекателни и устойчиви за бързо проучване на залежи и откриване на мини, но цените вероятно ще тръгнат отново нагоре, убеден е Джон Боршоф – главен изпълнителен директор на фирмата Deep Yellow, която разработва проекта Mulga Rock в Западна Австралия. Той обосновава оптимизма си с факта, че “държава след държава декларират, че възобновяемите енергийни източници не са достатъчни за постигане на целевите параметри и че ядреното гориво ще е сериозен компонент за достигането на нетни нулеви емисии”.