“Възраждане” внесе закон за личния фалит на физически лица

От "Възраждане" отидоха в Москва за форум на БРИКС

Народните представители от ПГ на “Възраждане” внесоха в Народното събрание Законопроект за несъстоятелност на физическите лица, съобщават от пресцентъра на партията.

Той предвижда длъжник, който в продължение на повече от шест последователни месеца не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения към свои кредитори на обща стойност над шест минимални работни заплати към момента на подаването на заявление за откриване на производството, да изпада в несъстоятелност и да има право да го декларира.

Държавната такса за разглеждане на молба за откриване на производство по несъстоятелност по този закон е символичната сума от 10 лева.

Предвижда се също производството по несъстоятелност да се прекратява с обявяване на длъжника за неплатежоспособен във всички случаи, когато са изминали 18 месеца от започването му и масата на несъстоятелността е изчерпана.

Компетентни съдилища по несъстоятелността да са районните, а не окръжните, с което се облекчават длъжниците от малките населени места в страната, които са и преобладаващото мнозинство сред длъжниците, е записано в текстовете.

Според “Възраждане” с приемането на законопроекта ще се даде възможност на публичните, държавните и частните съдебни изпълнители да прекратят натрупани с десетилетия изпълнителни дела, по които реално няма никакво движение, но поглъщат административен капацитет.

Предлаганите от други политически партии подобни законопроекти предвиждат неплатежоспособност в продължение на 12 месеца за задължения по-големи от 24 минимални работни заплати, напомнят от партията. Това според “Възраждане” обаче не би могло да реши проблемите на обикновения човек, за когото период от една или две години в невъзможност да покрие задълженията си, би могъл да доведе до това той да стане обект и на институционален натиск.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че трябва да бъдат наложени по-строги правила за използването на електрически тротинетки?

Подкаст