Правителството на Обединеното кралство рискува да изпусне приходи от 8 млрд. паунда през следващите пет години, ако остане извън въглеродния пазар на Европейския съюз, констатира проучване, осъществено с подкрепата на някои от ключовите европейски производители на електроенергия.
Свързването на двете търговски системи за търговия на въглеродни емисии ще повиши цената на британските квоти за отделяния въглероден двуокис и ще увеличи правителствените приходи, пише в проучване на водещия икономически консултант Frontier Economics, поръчано от фирми от енергийния бранш, между които National Grid, Centrica и Drax Group. Лошата новина е, че то би увеличило също и енергийните разходи на британските потребители, но пък ще качи постъпленията на генериращите дружества. Въпросът е от съществено значение и за търговците: британските сертификати, които в момента се търгуват с 36% отстъпка от котировките в ЕС и те вероятно ще скочат при първите признаци на Лондон, че се подготвя да свърже двете системи.
Британският промишлен сектор работеше по правилата на схемата за търговия на въглеродни емисии на ЕС докато Островът беше в блока и след BREXIT създаде своя сходна, но отделна система. Компаниите настояват за повторно интегриране на двете програми когато новото лейбъристко правителство на Великобритания, което е по-приятелски настроено към европейското общност от предшествениците си консерватори, определи дневния си ред. Фирмените мениджъри искат да видят промени преди някои наредби на Брюксел да влязат в сила, например – данъчно облагане на отделящия сериозни количества емисии внос от 2026 година. И Островът и Континентът искат да понижат атмосферните замърсители, за да постигнат целевите нетни нулеви емиси и, същевременно, да държат разходите ниски в процеса на възстановяването на региона от енергийната криза.
Сближаването на цените в резултат на свързването на пазарите “може да е в полза на по-ефективната търговия между Обединеното кралство и ЕС пи да редуцира разходите и на двете страни за постигането на целевите стойности на декарбонизация”, посочва се в доклада, който е подкрепен и от Equinor, SSE и Uniper.
Засега няма официални коментари на заключенията от доклодо от британското министерство на финансите и на ведомството за енергийна сигурност и нетни нулеви емисии.