Проф. Иван Кралов: Завършилите Техническия университет – София са на ръководни длъжности в международни компании

Техническия университет

Ректорът на Техническия университет – София проф. инж. Иван Кралов пред „БАНКЕРЪ“

Проф. Иван Кралов е завършил е специалност „Технология на машиностроенето и металорежещи машини“ в Техническия университет – София през 1994 година.

Защитил е дисертация („доктор“) през 1999 г. в научно направление „Динамика, якост и надеждност на машините“ и дисертация („доктор на науките“) през 2019 г. в научно направление „Приложна механика“.

Постъпва в ТУ – София през септември 1999 г. и до декември 2005 г. заема академичните длъжности асистент, старши асистент и главен асистент в катедра „Механика“. От януари 2006 г. е избран за доцент, а от май 2014 г. за професор в същата катедра.

В края на 2019 г. проф. Иван Кралов е избран от Общото събрание на Техническия университет – София за ректор на университета за четиригодишен мандат от декември 2019 г. до ноември 2023 година. В края на 2023 г. той е избран за втори мандат за ректор.

Проф. Кралов е автор и съавтор на повече от 130 научни публикации, патенти и полезни модели. Председател е на секция „Технически науки“ и зам.-председател на Управителния съвет на Съюза на учените в България.

tus 0442

Уважаеми проф. Кралов, през последните месеци се заговори за необходимостта бизнесът да каже от какви кадри има нужда и от кои ВУЗ-ове ги очаква. В ръководения от Вас Технически университет имате ли притеснения, че бизнесът ще започне да Ви диктува какви програми да предлагате?

– „Диктува“ може би не е най-точният термин – по-скоро „съвместно изграждане на новите учебни планове и програми“. Преподавателите и изследователите от Технически университет – София разполагат с експертизата за съвременни инженерни решения. Това им дава възможност по подходящ начин да подготвят специалисти с широки познания и практически умения, необходими да отговорят на потребностите на динамичния и технологично бързо разгръщащ се бизнес свят.

Инженерното образование има силно изразен приложен характер и винаги е в отговор на потребностите на индустрията и обществото. Сътрудничеството между ТУ – София и предприятията насърчава трансфера на знания, стимулира иновациите и предприемачеството.

Всичко това е полезно за нашите студенти и бъдещото им кариерно развитие, а симбиозата между бизнеса и образователните институции е високо ценена от младите хора.

Какъв е опитът Ви по отношение на съвместната работа с бизнеса?

Техническият университет – София е много добре приет и е търсен от бизнеса. Имаме стотици сключени договори за научноизследователски разработки и иновации, с индустриални предприятия и с научни институции.

През последните години създадохме широкопрофилни специалности, в които заедно с бизнеса предлагаме съвременно обучение на нашите студенти. Ето някои от тях: „Бош Инженеринг Център България“ – чрез централата им в Германия; IBM – насочени към специалности от Интелигентни системи и Изкуствен интелект; „Кока-Кола – Хеленик Ботълинг Къмпани“ и много други.

Така, с всяка година желаещите да се обучават по тези програми нараства. Има засилен интерес и от редица чуждестранни студенти, които оценяват средата за обучение и възможностите, които университетът и бизнесът предоставят. Добрата подготовка, съчетана с практическо обучение, включително с участието на бизнеса, е от полза за всички.

studenti

Имате ли патенти?

– ТУ – София е университетът с най-много патенти в България. Изобретателите в редица патенти, собственост на индустриални предприятия, са наши колеги преподаватели и изследователи. А те обучават бъдещия елит на нацията на технологии, дават им знания. И това е нашата голяма сила.

Каква е оценката на вашите преподаватели по отношение на новопостъпващите студенти?

– През последните години се наблюдават тенденции за намаляване броя на кандидат-студентите, основно по демографски причини. Но при нас, в Техническия университет – София, относителното намаляване на общия брой кандидат-студенти води до увеличаване процента на тези, които наистина желаят да завършат като добри специалисти.

В ТУ – София сме известни с високите изисквания към обучаемите и в същото време с качеството на обучение, което даваме. Това прави завършващите ни специалисти изключително търсени на пазара на труда. В редица специалности над 90% от завършващите започват незабавно работа по специалността си, при много добри финансови и социални условия.

tus 0506

Разкажете малко повече за двете средни училища – Технологичното училище „Електронни системи“ в София и Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, които са част от учебната структура на Техническия университет – София.

– Нашият университет е уникален с това, че е единственият в България, който има в структурата си две средни училища – Технологично Училище Електронни Системи и Национална Професионална Гимназия по Компютърни Технологии и Системи в град Правец.

Имаме над 30 години традиции в обучението и сме установили много добри практики, при които преподаватели и изследователи от университета ни участват в обучението на учениците в горните класове. Така учениците се запознават не само със съвременните тенденции в развитието на инженерните технологии и решения, но имат възможност да направят информиран избор при бъдещото си кариерно развитие.

В тези училища имаме редица добри практики – например ученическият иновационен хъб – всяка година университетът подкрепя на конкурсен принцип проекти на учениците, в които те желаят да развият свои идеи. Подкрепата е не само материална – за изграждането на прототипи, модели, за верифицирането им с опция да се достигне до патент на полезен модел, а също така и методическа и технологична – с цел идеята да се развие в инженерно решение.

Младите хора осъзнават това и тези училища са сред най-търсените след седми клас, както и сред първите в страната по резултати от матурите. Нашите ученици са и безспорните победители в националните и международни състезания по програмиране и компютърни технологии в страната и Европа.

Днес редица чуждестранни делегации – не само от Европа, но и от Америка и Азия идват в Техническия университет – София и буквално копират тази наша добра практика в сферата на сътрудничеството със средното образование.

В Техническия университет – София се обучават чуждестранни студенти. Имате ли статистика колко от тях остават в България?

Процентът не е голям, тъй като тези чуждестранни студенти искат да развиват кариерата си в международни компании. Но след като завършат, ние поддържаме много тесни връзки с тях – те са наши алумни и наши много успешни посланици в чужбина.

Искам да обърна внимание и на нещо важно – през последните години имаме редица студенти, които са започнали обучението си в чужбина, но се връщат в България. Десетки студенти от Германия, Холандия и Великобритания станаха наши студенти, след като са учили там една или две години.

Те се връщат тук и категорично заявяват, че при нас образованието не само не е по-лошо, но е и много по-добре структурирано, по-качествено, с много добре изградена връзка с бизнеса, което особено силно ги мотивира. Така, че се наблюдава една особена миграция, която е изключително важна за индустрията и за бизнеса.

230614 fom delegation tu sofia tst 3290

Може ли да се похвалите, че завършилите Техническия университет – София са си спечелили славата на добри специалисти в чужбина?

Средното ниво на чуждестранните студенти в университетите в България е 8%, а в ТУ – София е 9% от обучаемите. В настоящия момент чуждестранните ни студенти са близо 900 души. Но е факт, че преди години са били много повече – имали сме до към 2000 студенти, което е около 17-18 процента.

Сега ситуацията е различна – повлияна е и от съвременната икономическа обстановка, и от пост пандемичната фаза, и от наличието на военни действия. Всичко това оказва своето влияние, но навсякъде сме известни с качеството на образование, което даваме.

Освен това от 36 години имаме факултети, в които се преподава на английски, френски и немски. Факултетът за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт е в договорни отношения с редица университети в Германия, чрез които съвместно обучаваме в областите на мехатрониката, на информационните и комуникационните технологии и в областта на индустриалния мениджмънт.

По отношение на френската диплома искам да обърна внимание, че извън Франция в Европа има само два университета, които имат акредитация за обучение по електроинженерство, и единият от тях е нашият.

Като казвате, че давате двойни дипломи, разполагате ли със статистика колко от нашите сънародници, завършили висшето си образование в Техническия университет – София, остават тук?

Основният процент завършващи българи остават в страната. За нас е гордост, че много голяма част от тях работят в международни компании, които имат представителства у нас. Разбира се, кариерното развитие подпомага редица от завършилите ТУ – София да станат ръководители в технологични звена в Европа и по света и да заемат ръководни позиции в редица водещи международни компании като „Луфтханза“, „Марица Хаусгерате“, „Асеа Браун Бовери“, „Вистеон Електроникс“, „Латикуер“ и много други.

Проф. Кралов с Илиана Иванова
Проф. Иван Кралов с еврокомисар Илиана Иванова

Техническият университет е един от деветте в Алианса на Европейския технологичен университет EUT+. Другите висши учебни заведения се намират в Кипър, Франция, Германия, Испания, Румъния, Латвия, Ирландия и Италия. Разкажете нещо повече за Европейския технологичен университет.

– В Европа има 64 алианса „европейски университет“ в различни области. Европейски технологичен университет (EUT+) работи в сферата на технологиите. Замисълът на Европейската комисия е да се създадат такива европейски университети, които да се изградят чрез партньорство между 6 и 12 съществуващи висши учебни заведения, предлагащи обучение в съответната област, в различни страни в Европа.

През 2019 г. ние спечелихме конкурс за подобно партньорство с технологични университети от цитираните от вас страни. Идеята е в бъдеще – да кажем след 2030 г. – 2032 г. тези висши учебни заведения да бъдат един федерален европейски университет, като студентите ще се обучават основно в един от партньорите, но минимум два семестъра ще следват в партньорския университет, където съответно е най-добрата инфраструктура или най-добрият човешки капацитет като експертиза.

Студентите ще получат единна европейска диплома, валидна навсякъде. Този процес се подпомага с европейско финансиране, тъй като една от големите му цели е избраните европейски университети да бъдат конкурентни на големите американски и азиатски висши учебни заведения.

Другата задача на партньорите от алианса EUT+ е технологиите да бъдат в услуга на човека. Девизът, който ни обединява е „С мисъл първо за човека“.

Завършилите бакалавърска степен в рамките на този новосъздаден Европейски технологичен университет, освен придобитите специални знания, ще владеят и поне един от езиците на партньорите. За магистърската степен ще се изисква владеенето – поне на разговорно ниво – на два езика. Така че, наред с технологичната интеграция ще се осъществява и социална, и културна интеграция.

tus 00431

Обяснете малко повече за единната европейска диплома?

– Идеята за единна европейска диплома има много предимства, защото студентите от тези новосъздадени европейски университети ще могат спокойно да се възползват от най-добрите възможности, които им предлагат и мобилността, и университетът с най-добра инфраструктура, и опциите за културна и социална интеграция. Това ще доведе до една много сериозна интеграция на Европа, както и засилване на нейната технологична мощ.

forum 1

Тази програма започнала ли е вече?

– Вторият етап, който започва от сегашната 2024 година и ще продължи до края на 2027 г., ще изисква да се проведат първите пилотни занятия. В рамките на Европейския технологичен университет се предвижда провеждане на обучения на клъстерен принцип и обучения, изградени на базата на проектите по „Еразъм“.

Техническият университет – София ще отговаря и за контрола на качеството на обучение, както поема и ролята на омбудсман в Алианса EUT+.

На всеки месец и половина в някоя от страните – партньори се провеждат срещи и в тях участват по 100 човека, като всеки работи по конкретни задачи.

Другите партньори в Алианса дали са ви опознали дотолкова, че да кажат, че в нещо сте им модел за подражание?

Категорично! По отношение на нови специалности като Интелигентни системи, Изкуствен интелект, Аерокосмическо инженерство, Интелигентни технологии за индустрията, дома и бизнеса – сме водещи и имаме редица проекти, които координираме съвместно с тях. Това важи също и по отношение на специалностите в сферата на Зеления енергиен преход.

Редица студенти – особено от Испания, Латвия, а също така и от Германия виждат много сериозен потенциал за квалификация в нашия университет и имат желание да специализират при нас.

studenti2

Бихте ли споделили в кой момент сте почувствали най-голямо удовлетворение от това, че сте ректор на Техническия университет – София?

– Не е само един – много са. Разбира се, тогава, когато връчваме дипломите, когато колегите с удовлетворение благодарят за добре свършената работа, когато родители ме спират, за да ми благодарят за всичко, което сме направили за техните деца. Много впечатляващо е и когато наши възпитаници ме срещнат и ми кажат: „Ние създадохме нова технология, намерихме ново решение“.
Това показва, че ние сме изпълнили своята задача.

Целта ни е да могат и да правят това, за което са мечтали, защото инженерът е този, който създава новите технологии, новите решения. Също така съм изключително горд, че нашите най-добри специалисти остават в университета и не само като преподаватели, а и като изследователи.

Първенците на випуските остават да работят при нас – в създадената съвременна база и инфраструктура и това е категорична гаранция за устойчивост и знак, че сме на правилния път.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст