В пълно единодушие – със 185 гласа “За” всички присъстващи депутати в пленарната зала подкрепиха предложението на депутатите от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” – Лена Бориславова, Александър Симидчиев, Ивайло Митковски и Катя Панева, с което задължиха здравния министър д-р Галя Кондева в срок от 60 дни да осигури минимално основно трудово възнаграждение на медицинските сестри от 2000 лева, а на акушерките – 2500 лева, както и да подобри достъпа до образование и местата държавна поръчка по тези специалности. По-конкретно в рамките на два месеца министър Кондева трябва съвместно с министъра на образованието и министъра на финансите да предложат на Народното събрание финансов план за постигане на посочените цели.
В мотивите към законопроекта е посочено, че по данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи реалният недостиг на медицински сестри е около 30 000 души, като заетите в болничната медицинска помощ сестри е около 22 000 към момента. Към момента у нас на един лекар се пада под една медицинска сестра, като според препоръката на Световната здравна организация трябва да е три към едно, като, ако трябва да се постигне този стандарт, системата на здравните грижи трябва да си набави 29 000 медицински сестри.
По време на обсъжданията народният представител от “Възраждане” Маргарита Махаева възнегодува, че предложението е обидно за съсловието на медицинските сестри, тъй като се прави предизборно. Тя добави, че се изказва от позицията на човек, който е работил в “Пирогов” и познава много добре проблемите им, които са от много години и е странно как от ПП-ДБ са се сетили за тях едва сега. Лена Бориславова й отговори, че решаването на този проблем е залегнало в Плана за възстановяване и устойчивост във варианта му, предложен от кабинета “Кирил Петков”.
Депутатът от “Има такъв народ” – Андрей Чорбанов също нарече предложението предизборно, но добави, че от неговата парламентарна група ще го подкрепят.
Депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш министър на здравеопазването Костадин Ангелов посочи, че проблем с акушерките не съществува и че във всички структури техният брой е напълно достатъчен. Уточни, че и в София също няма проблем с недостиг на медицинските сестри.
Освен това припомни, че още през 2020 г. са взети мерки, с които университетите финансово са насърчени да предлагат обучение за медицински сестри, а и студентите, избрали тези специалности, също получават по-високи стипендии.
Той бе категоричен, че с решения на министъра заплати в администрацията не могат да бъдат раздавани, като поясни, че за целта се сключва колективен трудов договор. Даде пример, че в последния подобен колективен трудов договор от 2022 г. е заложено минималната заплата за медицинските сестри да е 2000 лева, но това условие е изпълнено само в 60 лечебни заведения, останалите просто нямат възможността да осигурят тези пари.
Въпреки критиките си към решението, предложено от депутатите от ПП-ДБ, Костадин Ангелов посочи, че то ще събере подкрепата на всички народни представители. Изрази надежда наблюдаваният политически консенсус да продължи и в следващия 51 парламент, така че здравеопазването да стане приоритет. След това Ангелов изброи добрите предложения на всички свои колеги в парламента:
От “Има такъв народ” имат прекрасна идея за мобилните лекарски екипи.
От “Възраждане” имат много добра идея по отношение на мобилните аптеки.
Ние (ГЕРБ-СДС) имаме изключително добри идеи, свързани с национални центрове по превенция и профилактика, осигуряване на достъп и надграждане на здравната система по отношение на нейното заплащане.
Колегите от ДПС имат много идеи, свързани с достъпа до здравеопазване.
Колегите от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” имат изключително добри идеи, свързани с профилактиката и постигането на по-добри характеристики на живот на нашата нация.
Колегите от БСП имат изключително добри идеи, свързани с мобилни лекарски екипи, осигуряване на населението на достъпни здравни услуги.
Ако успеем да постигнем и да разпишем този политически консенсус и в следващото Народно събрание и го гласуваме, той ще стане задължителен за работата на министерството на здравеопазването и няма да има значение кой е министър – той ще бъде задължен да работи по изпълнението на този консенсус”, посочи Костадин Ангелов.
Той обяви и че в следващото Народно събрание първото нещо, което от ГЕРБ-СДС ще направят, е да поканят всяка една политическа формация, за да седнат заедно и да разпишат мерки за приоритетно здравеопазване.
“Ако искаме да постигнем резултат, то трябва да имаме ясни цели по отношение на процент от БВП, ясни цели по отношение на смъртността и заболяемостта и ясни цели по отношение на национални програми за профилактика и скрининг“, завърши Ангелов.