Със 123 гласа “За”, 49 против и един “Въздържал се” парламентът ратифицира Меморандума за
разбирателство между правителството на Република България и правителството на Република Турция относно презгранични операции за Air Policing, подписан от българското и турското министерство на отбраната на 21 февруари 2024 г. в Анкара.
Air Policing или охраната на небето, както Костадин Костадинов от “Възраждане” настоя от трибуната на Народното събрание да се превежда чуждия термин, е мирновременна дейност по охрана на въздушното пространство, осъществявана в Интегрираната система за противовъздушна отбрана и противоракетна отбрана на HATO.
В нея е предвидено държавите по пътя на двустранни споразумения да уредят въпросите по изпълнение на презграничните операции за охрана на небето, които засягат техни суверенни права, каквито са охраната на националната територия и разрешаването на съюзнически въоръжени сили да провеждат на нея различни действия.
Сред водещите принципи при изпълнение на тези операции е зачитането на националния суверенитет на двете държави.
Както самият министър на отбраната Атанас Запрянов посочи, това е третото споразумение за презгранични операции, сключено от Република България. Такова тя вече има с Гърция – от 2010 г. и с Румъния – от 2011 година.
Разликата с предходните споразумение, е че в настоящото с Турция нe се разрешава използването на оръжие. Това е важно да се има предвид, тъй като след гласуването депутатът от “БСП за България” Иван Ченчев, който обяви, че е гласувал “Против”, изрази подозрение, че е възможно Турция да иска да охранява небето ни, тъй като тя си има проблеми с разни вражески обекти на нейна територия и когато те се опитат да се измъкнат през нашето небе, тя охранявайки го, ще може да има по-големи шансове да ги обезвреди на наша територия. Ченчев предупреди, че това крие рискове.
И депутатите от “Възраждане” бяха категорично против ратификацията на меморандума. Ивелин Първанов припомни как нашата авиация е била водеща на Балканите и как от нас са се учили всички останали. Ето защо според него настоящият меморандум е обиден и за авиацията ни днес, и за нейното славно минало някога.
Костадин Костадинов обяви, че не е редно съседна държава да влиза на наша територия, защото, когато съсед започне да влиза в дома ти, той в един момент престава да бъде такъв – и съседът представа да бъде съсед, и домът ти – дом.
Във връзка с двете критики министърът на отбраната Атанас Запрянов обяви, че първо, българските летци имат висок боен дух, и второ – в интегрираната система на НАТО за противовъздушната и противоракетната отбрана е предвидено отделните държави членки на Алианса, в основата на сключени двустранни договорености, да уреждат въпросите по изпълнението на предгранични операции за Air Policing.
Той уточни и че трябва да се прави разлика – в конкретния случай не става въпрос за усиления Air Policing, при който чужди изтребители идват да ни помагат, а става въпрос за така наречения пресичащ границите или cross border Аir Policing. При него и българският изтребител може да влезе в Турция точно със същите права, с каквито турският – може да дойде в България.
“Ние не сключваме това споразумение, защото нямаме способности да охраняваме небето си, а защото държавите членки съвместно се грижат за общото въздушно пространство на Алианса. Въобще не става въпрос за отбранителни действия или за член 5 от Договора на НАТО, става въпрос за мирно-временна операция и то само от дежурни самолети”, подчерта министърът.
Запрянов добави и че съгласно регламентиращите документи на Алианса и Турция предоставя възможност за охрана на небето й на други държави. В мирно време, съблюдавайки задълженията на страната, описани в постоянно действащия план за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО, и българските военно-въздушни сили носят дежурства и изпълняват операци за Air Policing, като именно със самолети изтребители се осигурява неприкосновеността на определеното въздушно пространство.