Анализатори на “Джей Пи Морган Чейз” (JPMorgan Chase) твърдят, че три четвърти от сделките carry trades в глобален мащаб са закрити. Възвръщаемостта на тези трансакции (при които търговците теглят заеми във валути с ниски кредитни разходи и инвестират средствата в активи с висока доходност) в страните от Г-10, развиващите се пазари и глобалните кошници, които следят банките, са паднали с около 10%, пресмятат стратезите на гиганта от Уолстрий. Последните пазарни движения са заличили реализираните доходи от сделките от началото на годината насам и значително са орязали печалбите, натрупани от края на 2022 година.
Стратегията carry trades се клати от месеци. Сериозен срив на трансакциите се наблюдава през последната седмица в резултат на скока на колебанията на световните пазари, предизвикани от опасенията, че Федералният резерв ще започне да сваля скоростно лихвените проценти, за да не допусне рецесия и след като “Банк ъф Джъпен” направи по-голямо от очакваното лихвено увеличение.
Продажбите от последните дни са двойно по-активни от обичайната бързина при низходяща тенденция на пазарната стратегия. Анализаторите съзират слаба възможност за подем през август, защото “програмата на централните банки е слаба през този период и колебанията започват да се успокояват. Стратезите обаче предупреждават, че сделките carry trade не предлагат атрактивна възвращъемост на поетия риск след спада й от най-високите нива на 2023 година.
Главният изпълнителен директор на “Голдмън Сакс груп” Дейвид Соломон смята, че Федералният резерв ще се въздържа от извънредни мерки за понижение на кредитните разходи преди официалното съвещание на банковите стратези на 17 и 18 септември и не очаква щатското стопанство да изпадне в рецесия. Коментарът му идва във връзка със залозите на инвеститорите, че централните банкери ще предприемат лихвена редукция в рамките на десетина дни след борсовия срив и по-слабите от прогнозираните данни за безработицата и заетостта в Съединените щати през юли. Пазарите на финансови производни бяха вкарали в цените 60% вероятност от подобен акт.
Базирайки се на икономическите показатели и на изявленията на щатските централни банкери, Соломон предвижда една или две лихвени редукции през есента. Според него пазарите са били разклатени от изненадващото решение на “Банк ъф Джъпен” да повиши кредитните разходи и последният доклад за пазара на труда на САЩ не е страховит, а просто по-слаб от очакванията.