Едва 10% от огромния капацитет на украинските хранилища за природен газ са били използвани от европейските търговци на синьо гориво в резултат на увеличената интензивност на руските атаки, които повишават рисковете и лишават Киев от един от малкото източници на приходи.
Украйна разполага с най-големите по площ подземни пространства за складиране на синьо гориво в Европа и през миналата година предоставиха на компаниите от Европейския съюз изгодни условия за съхранение на горивото преди зимния сезон. След руската офанзива през пролетта срещу украинската енергийна инфраструктура, включително и помпените съоръжения за нагнетяване на газ в цистерните, европейските обеми през юни и юли са паднали до едва една десета от количествата, складирани през същия период на 2023 година.
“Непрекъснатите руски атаки срещу украински газови хранилища увеличават риска от съхранението на синьото гориво”, коментира Марко Салфранк – шеф на звеното за търговия за Континентална Европа на енергийната група Axpo.
Газовите хранилища на ЕС могат да поберат максимум около 100 млрд. куб. м природен газ. Докато годишното потребление на блока на еврото е между 350 и 500 млрд. куб. м, в зависимост от времето и от други фактори.
През миналата година Киев предложи на европейците допълнителен складов капацитет от 10 млрд. куб. м и европейските компании вкараха в него над 2 млрд. куб. м синьо гориво преди зимните месеци на 2023-2024-а след като украинската страна предложи и стимули като по-евтини цени за съхранение. През тази година обаче газовите инжекции са редки, въпреки че хранилищата на ЕС са запълнени на 86% – най-високото равнище от началото на 2024-а, по данни на Gas Infrastructure Europe – европейската асоциация на инфраструктурните оператори за възобновяеми енергийни източници, нисковъглеродни и горива и природен газ.
Европейските компании са вкарали за съхранение на територията на Украйна само 15.4 млн. куб. м природен газ през юни и 51.9 млн. през юли срещу, съответно – 102.7 и 586.6 млн. куб. м през същите месеци на 2023-а, по данни на Argus, който предоставя ценова информация, консултантски услуги, пазарни данни и бизнес проучвания за секторите на природен газ, суров петрол, горива, биоенергия, селско стопанство и изкуствени торове в световен мащаб.
Въпреки че газовите цистерни на практика се намират дълбоко под земята, опазването им от обстрел и от поражения на надземните съоръжения за намопване и изпомпване на газ в и от тях, са рискове, които търговците искат да избегнат.
Държавната украинска енеригйна компания “Нафтогаз” информира за “няколко атаки” през март и април на надземни съоръжения, пораженията върху които са били отстранени. И е добавила, че “няма проблеми и дейността следва обичайния си ритъм” от гледна точка на вкарването и изтеглянето на горивото.
Киев иска европейските търговци да продължат да използват украинската газова инфраструктура, отчасти заради ценните приходи за поразената от войната икономика на страната. Което обаче едва ли би могло да се случи без някакви допълнителни стимули, които да ъврнат търговците. През миналата година Брюксел проведе разговори с банки за предоставяне на застраховки, покриващи риска, но оттогава няма развитие по въпроса.
Висшестоящ представител на Брюксел е споделил, че увеличеният брой на руските атаки са направили подобни предложения трудно осъществими. Украйна може да получава по около 200 млн. евро от европейските търговци за съхраняване на газовите им излишъци, докато гаранциите срещу риска ще трябва да достигнат 1 млрд. евро, посочва източникът. И предлага, че който иска да помогне на украинците, трябва просто да им даде 1 млрд. евро.
Миналогодишните ценови стимули също постепенно се заличават. Натрупването на складови запаси от синьото гориво се ускорява през летните месеци когато газовите котировки са ниски в сравнение с други годишни сезони. Търговците след това продават суровината на по-високи цени, за да реализират печалба, по правило през зимата когато търсенето на горива за отопление нараства. През 2023-а разликата между двете сезонни котировки често е надхвърляла 20 евро за мегаватчас през лятото, докато тази година тя е в рамките на около 5 евро за мегаватчас, според Argus. С други думи – крайно непривлекателна и недостатъчна, за да оправдае риска от съхраняването на газ във военна зона.