Русия е транспортирала по море рекордните за юли 1.1 млн. тона петролни продукти за Азия през нос Добра надежда – почти двойно повече отколкото през юни, показват данни за мореплаването на LSEG. Това се дължи на по-големия брой плавателни съдове, предпочели маршрута около Африка, за да избегнат по-краткия път през Суецкия канал.
Най-голям дял в изнесените количества има нафтата – 0.83 млн. тона. По този маршрут са минали и пратки от суров петрол, натоварени на руските пристанища на Балтийско море Уст-Луга и Висоцк, както и на дизел с ниско съдържание на сяра от пристанище Приморск. Горивата са предназначени за Сингапур, Тайван, Индия и Китай, според информацията от LSEG.
Търговците пренасочват пратките от руски петролни деривати покрай Африка от декември 2023-а, за да избегнат плаването през Червено море и заплахата от зачестилите атаки на бунтовниците хуси. През 2024-а най-малко три плавателни съда, превозващи руски петролни продукти, са били ударени от групировката, между които плаващият под флага на Панама M/T Wind през май и Chios Lion през юли, натоварен с около 90 хил. тона мазут в руското черноморско пристанище Туапсе.
Азия е основният пазар за износ на руски петролни деривати откакто през февруари 2023-а влезе в сила ембаргото на Европейския съюз за внос на руски петролни продукти. Междувременно, повечето кораби, натовари с руски горива, продължават да избират по-краткия и по-бърз маршрут до Азия през Суецкия канал.
През март йеменските хуси увериха и Китай и Русия, че техните плавателни съдове ще преминават безопасно през Червено море. Някои кораби изпращат сигнали “Руски екипаж на борда” или “Товар от руски произход на борда”.
Общото количество петролни продукти, натоварени на руските западни и южни пристанища е било около 9 млн. тона през юли, по данни на LSGE и пазарни източници.