Лена Бориславова обяви с кои закони депутатите да покажат, че има смисъл да бъдат народни представители

лена бориславова

Лена Бориславова от “Продължаваме промяната” – “Демократична България” направи декларация от трибуната на Народното събрание, която предизвика бурни реакции с упреците си и с въпросите си, отправени към председателите на правната комисия – Анна Александрова от ГЕРБ-СДС, и на комисията за превенция и противодействие на корупцията – Георги Валентинов Георгиев от ГЕРБ-СДС.

Тя попита Георги Георгиев защо не е свикал тази седмица заседание на антикорупционната комисия, за да може да бъде гласувана оставката на шефа на КПКОНПИ – Антон Славчев, който по думите й се използва за бухалка на Пеевски, а освен това срещу него има събрани и над 80 подписа за махането му.

Бориславова попита Георгиев и защо през изминалите седмици в дневния ред на комисията не е включено приемането на правилата за избор нов състав на КПКОНПИ, които са условия за получаване на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.

В началото на деларацията Бориславова призна, че самата тя трудно може да каже какво полезно е свършил парламентът през изминалите два месеца, но има светлина в тунела и това са оставащите три седмици, след ваканцията на народните представители. За тогава тя призова депутатите да приемат Закона за личния фалит, Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, Закона за съдебната власт, правилата за антикорупционната комисия и оставката на Антон Славчев.

“Нека всички заедно да покажем, че има смисъл да бъдем народни представители”, призова ги Бориславова.

Преди това тя посочи, че през изминалите два месеца от трибуната на Народното събрание летели предимно обиди и цветни епитети, откровено неистински твърдения или се приемали закони, преписани от “Уикипедия” на руски. И всичко това, докато изгаря българско село, на места из страната водата пресъхва, има тормоз от страна на ДАНС над гражданския съвет за Детската болница; видни престъпници си влизат и излизат от страната, когато и както преценят, а новообявени такива получават достатъчно време, за да изчезнат.

За два месеца не съумяхме да изберем редовно правителство, въпреки че именно това очакваха хората от нас. Нямаме редовно правителство, защото за мнозинството в това Народно събрание сякаш е по-лесно да се отиде на нови избори, отколкото да се подкрепят законите и мерките, които могат да донесат повече свобода и справедливост за всички български граждани”, продължи Лена Бориславова.

По думите й положението много прилича на “Много ни се искаше да направим нещо полезно, но някак-си нямахме желание”.

След това тя обърна внимание, че през изминалите два месеца в деловодството на Народното събрание отлежават редица важни законопроекти и решения и няма никаква пречка тези закони и решения да бъдат приети в рамките на следващите три седмици.

Тя се обърна специално към колегите си от ГЕРБ, и по-конкретно към председателите на двете комисии – Анна Александрова и Георги Георгиев да включат в дневния им ред въпросните закони, да свикат комисиите, да проведат заседанията и да си напишат докладите, с които да дадат възможност тези закони да станат реалност.

“Вече седмици наред правната комисия или не провежда заседания или не включва в дневния си ред Закона за личния фалит, Закона за защита на лицата, подаващи сигнали и Закона за съдебната власт, който ще попречи този дискредитиран Висш съдебен съвет да се избере нов политически зависим главен прокурор за следващите седем години”, обясни Лена Бориславова.

Тя обясни, че Законът за личния фалит е важен, защото сме единствената държава в Европа без подобен закон. Така остава една несправедливост – когато младо българско семейство е изтегило кредит, за да си купи дом или семеен автомобил, но временно остава без доходи, то няма право на втори шанс – да започне отначало, без задължения.

Що се отнася до Закона за защита на сигналоподателите, Лена Бориславова обясни, че той дава защита на лицата, които се осмелят да се упълчат срещу корумпираната администрация. Тя даде пример с разкритие на Антикорупционния фонд, което доказва дългогодишна корупционна схема, подкрепяна от дългогодишното управление на Столичния инспекторат. Благодарение на тази корупционна схема в столицата са образувани 240 незаконни сметища с тонове боклук. Злоупотребата е разкрита от новото ръководство на Столичния инспекторат, като то признава през Антикорупционния фонд, че е получавало предложения за сумата от 500 000 лева, за да се купи директорска позиция в Инспектората.

Идеята на Закона за защита на сигналоподателите е новото ръководство да се чувства защитено, а не да бъде подлагано на репресия, на временно понижаване или отстраняване, независимо кой е кмет на София.

Лена Бориславова обърна внимание, че в момента законът предвижда тази защита да е ограничена по давност и затова призова с още един довод Анна Александрова да свика комисията.

Накрая тя се обърна към председателя на антикорупционната комисия в парламента Георги Георгиев от ГЕРБ по повод вчерашната му забележка, че корупцията не се борила с разходки из парламента. Тя призна, че той е много прав, но му обърна внимание, че и корупция не се бори с бездействие и със създаване на административни и технически пречки за работата на комисиите в 50-ото Народно събрание.

Колеги, време, е това народното събрание да има дневен ред, който съвпада с дневния ред на обществото и на българите извън тази зала, подчерта Бориславова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст