Златото надхвърли 2500 щ. долара за тройунция за първи път в историята

Златото надхвърли 2500 щ. долара за тройунция за първи път в историята

Златото се изкачи над 2500 щ. долара за тройунция за първи път в историята, стимулирано от надеждите, че Федералният резерв най-накрая ще започне да понижава лихвените проценти на Съединените щати. Жълтият метал поскъпна с 2.2% на 16 август, надхвърляйки юлския си рекорд и приключи седмичната си борсова търговия с котировка от 2508.01 щ. долара за тройунция.

Златото е добавило над 20% към пазарната си оценка от началото на годината с нарастването на оптимизма за преминаване към по-щедра парична политика и едрите покупки на централните банки. Помагат и геополитическите рискове, включително напрежението в Близкия изток и войната между Русия и Украйна, който засилват търсенето на спасителни убежища за инвестициите при кризи.

Скъпоценният метал чупи рекорди от края на миналата година, като през тази той започна да се катери устремно нагоре, изненадвайки анализаторите и пазарните ветерани, защото не винаги има ясни макроикономически катализатори, които да обосновават възхода. Суровината успя да задържи спечеленото дори след като търговците започнаха да изтеглят залозите за началото на лихвените редукции.

Последните златни атаки идват в резултат на очакванията, че паричните стратези на щатската централна банка ще започнат много скоро да понижават лихвените проценти, което е положителна новина за златото, което не носи лихвен доход. Поредицата от фундаментални показатели за щатското стопанство, публикувани през юли и август, показват не само охлаждане на инфлацията, но и на пазара на труда и на икономическата активност.

Поредното разочарование дойде от информацията за американския жилищен пазар, огласена на 16 август – 6.8% спад на новозапочналите строежи през юли и 4% намаление на разрешителни за строеж. Това са най-слабите данни за пазара на нови жилища след края на пандемията от КОВИД-19 защото строителите отговарят на слабото търсене. Което, според пазарни стратези, е поредното доказателство за предстояща рецесия и мотив за щатските централни банкери да понижат лихвените проценти по-сериозно от предвижданията.

Ден по-рано обаче Министерството на търговията на САЩ съобщи за 1% ъст на юлските продежби на дребно – доста по-силен резултат от очаквания подем от 0.3 процента. А подадените нови молби за обезщетение при безработица са намалели до 227 хил. през седмицата, приключила на 10 август при прогнозиран от икономисти брой от 235 хиляди. Тези данни успокояват, че пазарът на труда отвъд Атлантика и икономиката не са се охладили драстично, което предполага и по-щадящо лихвено понижение от 25 базови пункта през септември.

По оценка на анализатори, инвеститорите в злато по правило са по-склонни да смятат, че Федералният резерв ще действа по-агресивно на паричния фронт. Барт Мелек – шеф на звеното за глобална стратегия за пазара на суровини в „Тронто доминиън сикюритис“, очаква златните котировки да се изкачат още по-нагоре – до 2700 щ. долара за тройунция през следващите тримесечия.

Спекулантите също не бездействат и са увеличили нетните си залози за ръст на златните фючърсни контракти на борсата COMEX до най-високите количеста за последните почти четири години през миналата седмица (към 13 август), по данни на Комисията за търговия на фючърси. Договорите за доставка на жълтия метал през декември приключиха седмичната си търговия на COMEX на цена от 2537.80 щ. долара за тройунция. Златните вложения в търгувани на борсата фондове също са се увеличили рез последните месеци след продължилия няколко години отлив на средства от тях.

Успоредно със златото поскъпна и среброто, чиято пазарна оценка в края на борсовата търговия на 16 август е 29.26 щ. долара за тройунция.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст