Добивната индустрия в България осигурява близо 5% от БВП на страната

Въглищата се стягат за дълго сбогуване, поне до 2030-а

Очаква се ръст в търсенето на добивни суровини в Европейския съюз до шест пъти през 2030 година и до 15 пъти през 2050 година. Това отбеляза инж. Драгомир Драганов, председател на управителния съвет на Българската минно-геоложка камара на тържественото събрание за Деня на миньора, което се отбелязва на 18 август – празника на св. Иван Рилски. 

Днес бяха връчени и наградите на Българската минно-геоложка камара на заслужили и свързани с бранша, по повод професионалния им празник.

Минерално-суровинния отрасъл е основа за развитие на икономиката и жизненоважен отрасъл.

Но, за да остане такъв и да осигури необходимите минералните суровини за компаниите, са необходими мащабни инвестиции, както и стабилност на политическата и бизнес среда, посочи инж. Драганов. В момента ЕС употребява 30% от световния добив на критични суровини, но в същото време добива едва 3% от тях. Според председателя на Камарата, най-големият проблем е, че по отношение на много от суровините от критично значение за икономиката се разчита почти изцяло на внос и често доставчиците са силно концентрирани в малко на брой трети страни. А това крие значителни рискове за сигурността и цената на доставките.

Рудник

Добивната индустрия в България осигурява близо 5% от брутния вътрешен продукт,

като се има в предвид и това, че повечето от суровините са борсовите стоки. Браншът е стратегически важен, защото обезпечава със суровини ключови сектори като металургията, строителството, машиностроенето, химическата промишленост, енергетиката и други отрасли и е гарант за суровинната и енергийна независимост на страната, отбеляза Драганов. И през миналата година страната ни зае водещи позиции в Европа по добив на различни полезни изкопаеми. Основните суровини, които се добиват у нас са лигнитни въглища, оловно-цинкови, медни и полиметални руди, гипс, варовик, бентонит, каолин, кварцови пясъци, огнеупорни глини, мрамор. 

рудник ада тепе крумовград дънди прешъс Dundее Рrесіоuѕ златодобив злато златна мина

Общият добив на полезни изкопаеми в България през 2023 г. по данни на Министерството на енергетиката е 119.8 млн. тона,

като има намаление с 5% спрямо 2022 година. Има спад и в общата нетна стойност на произведената продукция, посочи Драгомир Драганов. По думите му намалението се дължи основно на сериозния спад в добива на лигнитни въглища – с 41% като това е най-ниското ниво в последните десетилетия. Но общата тенденция е стойността на произведената продукция в добивната промишленост да нараства постоянно и стабилно.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст