Големите минни компании загубиха 100 млрд. щ.д. от падащите цени на желязната руда

Американските пазари се сринаха, след като Тръмп заяви, че не изключва рецесия

Капитализацията на “големите четири” минни компании – BHP, Rio Tinto, Vale и Fortescue, се е свила с общо 100 милиарда долара от началото на годината поради падащите цени на желязната руда. Това са изчисленията на Financial Times. Спадът на цените от своя страна се свързва с кризата в китайския сектор на недвижимите имоти, който е един от важните купувачи на желязо.

Строителството на недвижими имоти в Китай е намаляло с една четвърт през първата половина на годината, като е отбелязало спад и през предходните две години.

Желязна руда

Цената на желязната руда в Кингдао при доставка от 92.2 долара за тон е най-ниската от ноември 2022 г. и

под ключовата граница от 100 долара за тон, под която голяма част от производството става нерентабилно,

според агенцията за ценообразуване Argus. „Пазарите са основателно загрижени, че цените на желязната руда може да останат под 100 долара в близко бъдеще“, коментира Вивек Дхар, директор на енергийните и минните изследвания в Commonwealth Bank. Тази седмица ръководителят на най-големия производител на стомана в света – китайският Baowu Steel, Ху Уанминг също каза, че секторът е в

криза, която ще бъде „по-дълга, по-трудна и по-трудна“ от пазарните спадове от 2008 и 2015 година.

Пари банките активи стратегия депозити търговия херти проекти

Според SteelHome, запасите от желязна руда в китайските пристанища са се увеличили с 28% през първата половина на годината в сравнение със същия период на миналата година. 

Добивът на желязна руда на BHP и Vale достигна рекордни нива през първата половина на годината. 

В същото време, както отбелязва анализаторът на Bernstein Боб Бракет,

„добивът на желязна руда е много добре структурирана индустрия“,

така че компаниите ще коригират предлагането в съответствие с търсенето. „Големите минни компании контролират своите вериги за доставки. Така както ОПЕК няма да запълни пазара с петрол, просто ще забавят малко, ако пазарът няма нужда от тези тонове“, смята Боб Бракет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст